Informatyka


Informatyka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 14 sty 2020. Od tego czasu wykonano 3 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Informatyka zajmuje się teorią informacji i obliczeń oraz technikami jej wdrażania i stosowania w praktyce

Informatyka – dziedzina nauk ścisłych i techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym metodami ich przetwarzania oraz technologiami wytwarzania układów je przetwarzających.

Początkowo stanowiła część matematyki, później rozwinęła się do odrębnej dyscypliny – pozostaje jednak nadal w ścisłej relacji z matematyką, która dostarcza jej podstaw teoretycznych.

Nazewnictwo | edytuj kod

Określenie informatyka ma swój odpowiednik w języku angielskim: computer science – dosłownie: nauka o komputerze – co może być mylące i dlatego jest krytykowane w środowiskach akademickich i informatycznych[1].

W języku polskim termin ten zaproponował w październiku 1968 Romuald Marczyński (w Zakopanem, na ogólnopolskiej konferencji poświęconej maszynom matematycznym), na wzór francuskiego informatique i niemieckiego Informatik.

Przegląd dyscyplin | edytuj kod

Współczesna informatyka jest obecnie bardzo szeroką dziedziną. Stanowi dyscyplinę naukową (jak fizyka czy chemia), a także jest mocno powiązana z działalnością gospodarczą i wieloma innymi aspektami życia.

Bardziej znane i popularne działy informatyki to przede wszystkim (kolejność alfabetyczna):

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Marian Adamski: Informatyka – nauka, sztuka, czy rzemiosło?. "Uniwersytet Zielonogórski" – Miesięcznik Społeczności Akademickiej, 2002-09-30. [dostęp 2017-07-15].


Kontrola autorytatywna (dyscyplina naukowa):
Na podstawie artykułu: "Informatyka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy