Ingolstadt


Na mapach: 48°46′N 11°25′E/48,766667 11,416667

Ingolstadt w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ingolstadt, brama miejska (Kreuztor) z XIV w

Ingolstadt – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, siedziba regionu Ingolstadt. Leży ok. 80 km na północ od Monachium, w dolinie Dunaju, a jego zabytkowe centrum położone jest na lewym brzegu tej rzeki. Miasto o powierzchni 133,37 km² liczy 129 136 mieszkańców (31 grudnia 2013).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Twierdza Ingolstadt w 1573 Ingolstadt na miedziorycie w Topographia Germaniae M. Meriana z 1644

Po raz pierwszy wzmiankowane w dokumencie wystawionym przez Karola Wielkiego w 806 roku, jako Ingoldes stadt (pol. miasto Ingolda). Około 1250 otrzymało prawa miejskie. W latach 13921447 stolica księstwa Bawaria-Ingolstadt (połączonego później z księstwem Bawaria-Landshut) i rezydencja książąt bawarskich. Książę Ludwik VII Brodaty wybudował tutaj tzw. Nowy zamek, w stylu silnie inspirowanym gotykiem francuskim. W 1472 książę Ludwik IX Bogaty założył w mieście uniwersytet, który w 1800 został przeniesiony do Landshut, a następnie do Monachium. W 1776 roku profesor Uniwersytetu Ingolstadt, Adam Weishaupt zakłada tajne stowarzyszenie Iluminatów. W czasie II wojny światowej miasto zostało częściowo zniszczone wskutek bombardowań.

Gospodarka | edytuj kod

Duże znaczenie w gospodarce miasta ma przemysł samochodowy – główna siedziba niemieckiego koncernu samochodowego Audi (zakład produkcyjny znajduje się w północnej części miasta). Oprócz tego w mieście znajdują się dwie rafinerie ropy naftowej : Petroplus i Bayernoil (we wschodniej części miasta). W Ingolstadt znajduje się także centrala sieci handlowych Saturn i Media Markt: Media-Saturn-Holding (we wschodniej części miasta).

Transport | edytuj kod

Ingolstadt jest znaczącym węzłem kolejowym. W mieście znajdują się stacje kolejowe Ingolstadt Hauptbahnhof, Ingolstadt Nord.

Miasto jest ważnym węzłem komunikacji drogowej. Przez miasto (ok. 2,5 km na wschód od zabytkowego centrum) biegnie z północy na południe autostrada A9. Przez miasto biegnie ze wschodu na zachód droga krajowa B16a, będąca wariantem drogi krajowej B16 łączącej Ratyzbonę (niem. Regensburg) z Donauwörth, natomiast z południa na północny zachód droga krajowa B13 (MonachiumWürzburg).

Sport | edytuj kod

W mieście działały w przeszłości kluby piłkarskie MTV Ingolstadt oraz ESV Ingolstadt. 5 lutego 2004 roku założono klub FC Ingolstadt 04, który w sezonie 2010/11 awansował z 3. ligi do 2. Bundesligi, a w sezonie 2014/15 do Bundesligi.

W mieście działa też klub hokejowy ERC Ingolstadt, od 2002 występujący w rozgrywkach DEL.

Zabytki | edytuj kod

najważniejsze obiekty zabytkowe Ingolstadt

W mieście zachowało się wiele zabytków architektury, reprezentujących style od gotyckiego po style historyczne i secesję. Do najcenniejszych należą:

Współpraca | edytuj kod

Miejscowości partnerskie:

Przypisy | edytuj kod

  1. Bayerisches Landesamt für Statistik (niem.). 2014. [dostęp 2015-04-24].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto niezależne):
Na podstawie artykułu: "Ingolstadt" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy