Ingrid Bernadotte


Ingrid Bernadotte w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ingrid Wiktoria Zofia Luiza Małgorzata, duń. Ingrid Victoria Sofia Louisa Margareta (ur. 28 marca 1910 w Sztokholmie, zm. 7 listopada 2000 w Fredensborgu) – księżniczka szwedzka, królowa duńska z dynastii Bernadotte. Córka króla Szwecji Gustawa VI Adolfa Bernadotte i jego żony księżniczki Małgorzaty z Connaught. Żona króla DaniiFryderyka IX. Matka królowej Danii – Małgorzaty II.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Księżniczka Ingrid w wieku 14 lat Grób króla Fryderyka IX i królowej Ingrid
w mauzoleum przed katedrą w Roskilde

Była jedyną córką szwedzkiego następcy tronu i późniejszego króla Szwecji Gustawa VI Adolfa, i księżniczki angielskiej Małgorzaty. Otrzymała staranne wykształcenie. Mówiła kilkoma językami. Interesowała się sztuką i kulturą oraz historią. 24 maja 1935 w katedrze sztokholmskiej poślubiła księcia duńskiego Fryderyka , wraz z którym 20 kwietnia 1947 wstąpiła na tron duński. Po narodzinach najstarszej córki, ks. Małgorzaty, krótko po okupacji Danii przez Niemców w 1940 rodzina następcy tronu stała się dla Duńczyków ważnym symbolem niepodległości. Ingrid i Fryderyk, jako pierwsi w rodzinie królewskiej, starali się bardziej zbliżyć do narodu poprzez likwidowanie sztucznych barier oddzielających ich od poddanych, np. często udawali się na piesze spacery po Kopenhadze z nowo narodzoną ks. Małgorzatą w wózeczku lub też jeździli po mieście na rowerach zamiast w królewskiej limuzynie. Ten proces Ingrid kontynuowała również po wstąpieniu na tron Danii. Królewskie córki otrzymały wychowanie podobne do tego jakie otrzymywały w tamtych czasach inne duńskie dzieci. Również duńska TV uzyskała możliwość wglądu w życie rodziny królewskiej poprzez przygotowywanie krótkich reportaży, które potem oglądały tysiące Duńczyków.

Królowa Ingrid przez całe swoje życie bardzo aktywnie uczestniczyła w pracach na rzecz różnych organizacji dobroczynnych, kulturalnych i społecznych. Oprócz królowej Danii Małgorzaty II (ur. 1940), która odziedziczyła tron po ojcu, z małżeństwa Fryderyka IX i Ingrid urodziły się jeszcze dwie córki: Benedykta (ur. 1944) i Anna Maria (ur. 1946), królowa Greków.

Starszy brat Ingrid Bernadotte, książę szwedzki Gustaw Adolf Bernadotte, był ojcem króla Szwecji Karola XVI Gustawa.

Po śmierci męża 14 stycznia 1972 w znacznej mierze wycofała się z życia publicznego, pozostała jednak nadal bardzo popularna zarówno wśród członków rodziny królewskiej jak i pośród samych Duńczyków. Królowa Ingrid została pochowana u boku męża w mauzoleum Fryderyka IX przed katedrą w Roskilde

Odznaczenia | edytuj kod

Genealogia | edytuj kod

  1. córka Fryderyka I Badeńskiego i Ludwiki Hohenzollern, córki Wilhelma I Hohenzollerna
  2. syn Wiktorii Hanowerskiej
  3. córka Fryderyka Karola Hohenzollerna, wnuka Fryderyka Wilhelma III Hohenzollerna

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ingrid Bernadotte" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy