Innoryżak gąszczowy


Innoryżak gąszczowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Innoryżak gąszczowy[3] (Euryoryzomys emmonsae) – gatunek gryzoni z rodziny chomikowatych (Cricetidae), który występuje endemicznie w Brazylii.

Spis treści

Systematyka | edytuj kod

Gatunek został opisany naukowo w 1998, jako Oryzomys emmonsae. Miejsce typowe znajduje się na wschodnim brzegu rzeki Xingu w stanie Pará w Brazylii[4]. W 2006 roku dokonano rewizji podziału systematycznego, wyłączając z rodzaju ryżniak (Oryzomys) niespokrewnione bliżej gryzonie i tworząc m.in. rodzaj innoryżak (Euryoryzomys)[2][3].

Biologia | edytuj kod

Innoryżak gąszczowy występuje we wschodniej i środkowej Brazylii, na południe od Amazonki. Żyje w lesie atlantyckim, najczęściej łapany jest na ziemi i pod kłodami w gęstwinie leśnej. Prowadzi naziemny tryb życia[2].

Populacja | edytuj kod

Innoryżak gąszczowy jest słabo poznanym gatunkiem, ale pozostałe innoryżaki żyją wyłącznie w lasach pierwotnych, co sugeruje, że i on może być zagrożony przez zmiany środowiska. W regionie jego występowania ma miejsce wylesianie terenów pod uprawę soi, hodowlę bydła i dla pozyskania drewna. Trend zmian liczebności gatunku ani zasięg jego występowania nie jest znany i Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody nie przydzieliła mu na razie kategorii zagrożenia[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Euryoryzomys emmonsae, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online]  (ang.).
  2. a b c d A.A. Percequillo A.A., M.M. Weksler M.M., J.J. Patton J.J., Euryoryzomys emmonsae, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016, wersja 2016-3, DOI10.2305/IUCN.UK.2008.RLTS.T29402A9493877.en [dostęp 2017-04-24]  (ang.).
  3. a b W. Cichocki, A. Ważna, J. Cichocki, E. Rajska-Jurgiel, A. Jasiński & W. Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 247. ISBN 978-83-88147-15-9. (pol. • ang.)
  4. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Oryzomys emmonsae. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2017-04-24]
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Innoryżak gąszczowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy