Inspination


Inspination w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Inspination – debiutancki album studyjny polskiej piosenkarki Kasi Moś, wydany 9 października 2015 roku nakładem wytwórni Fonografika[1].

Płyta promowana była przez single: „Zatracam się”, „Break” i „Pryzmat”, a także utwór „Addiction”, z którym Kasia Moś startowała w krajowych eliminacjach do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku.

Spis treści

Realizacja | edytuj kod

Muzyka i teksty | edytuj kod

Prace nad materiałem na płytę rozpoczęto w 2013 roku[2]. Większość muzyki oraz tekstów piosenek z płyty napisała Kasia Moś we współpracy ze swoim bratem, Mateuszem. Z duetem współpracował też m.in. producent Krzysztof „Essex” Komar[3].

W wywiadzie dla serwisu JazzSoul.pl Kasia Moś wyjaśniła znaczenie tytułu płyty słowami: To połączenie słów «inspiration» i «nation». Zależy mi, żeby ludzie wzajemnie się inspirowali do czynienia dobra[2].

Wydanie | edytuj kod

Płyta została wydana 9 października 2015 roku. Na wydawnictwo składały się dwa krążki, z czego na pierwszym znalazło się siedem utworów, a na drugim – sześć utworów[2]. Do albumu została dołączona książeczka zawierająca teksty piosenek oraz czarno-białe zdjęcia autorstwa Dominiki Cudy i Macieja Malinowskiego[4].

Single | edytuj kod

Płyta promowana była przez trzy single. Pierwszy z nich, „Zatracam się”, który został wydany w styczniu 2014 roku. Utwór napisali Kasia i Mateusz Mosowie we współracy z Mateuszem Kołakowskim[5]. Do piosenki został zrealizowany teledysk, który był nagrywany w Bytomiu i ukazał się w kwietniu 2014 roku[6]. W czerwcu tego samego roku premierę miał drugi singiel z płyty – „Break”, który rodzeństwo napisało we współpracy z Robertem Cichym. W lipcu ukazał się teledysk do utworu[7]. W czerwcu 2015 roku premierę miał trzeci singiel z płyty – „Pryzmat”, nagrany z gościnnym udziałem Essexa. W lipcu ukazał się oficjalny teledysk do utworu, w którym gościnnie zagrała blogerka modowa Julia „Maffashion” Kuczyńska[8]. Za reżyserię wszystkich teledysków odpowiadał Adam Gawenda[9].

W grudniu tego samego roku ukazał się utwór „Addiction”, który Kasia i Mateusz Mosowie napisali razem z Pawłem Olszówką. Z tym numerem piosenkarka zakwalifikowała się do finału krajowych eliminacji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku. 22 lutego 2016 roku premierę miał oficjalny teledysk do piosenki, za którego reżyserię odpowiadali Maciej „Hiacenty” Malinowski, Sebastian Ledwoń i Marcin Bania[10].

Promocja | edytuj kod

Kasia Moś wykonuje utwory z płyty podczas koncertów granych na terenie kraju. Zarówno single, jak i wybrane utwory z płyty wykonywane były przez piosenkarkę w telewizyjnych programach śniadaniowych, takich jak np. Dzień dobry TVN[11][12][13], Pytanie na śniadanie w TVP2[14][15] czy Świat się kręci w TVP1[16]. Z utworem „Addiction” startowała w krajowych eliminacjach do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku, zajmując szóste miejsce w finale selekcji.

Lista utworów | edytuj kod

Twórcy | edytuj kod

Spis sporządono na podstawie materiału źródłowego[4].

 • Kasia Mośśpiew, wiolonczela, muzyka, tekst
 • Mateusz Moś – śpiew, skrzypce, muzyka, tekst, produkcja muzyczna
 • Essex – produkcja muzyczna, muzyka (w utworach „Experience”, „Strep” i „Pryzmat”)
 • Mateusz Kołakowski – fortepian, instrumenty klawiszowe, muzyka (w utworach „Zatracam się”, „Supernowa” i „Fat”)
 • Kosma Kałamrz – gitara basowa
 • Sebastian Ruciński – gitara
 • Piotr Witkowski – miksowanie, mastering, realizacja nagrań
 • Magda Adamiak – muzyka (w utworze „Pryzmat”)
 • Rafał Kossakowski – realizacja nagrań
 • Paweł Olszówka – współprodukcja, muzyka (w utworze „Addiction”)

Odbiór | edytuj kod

Krytyka | edytuj kod

Po premierze album zdobył głównie pozytywne recenzje wśród krytyków muzycznych[19]. Maciej Saskowski z serwisu JazzSoul.pl uznał krążek za „całkiem niezłą płytę”, docenił m.in. „nowocześnie zrealizowany repertuar na przyzwoitym poziomie” i „różnorodną muzykę”[20]. Beata Prętnicka z portalu AllAboutMusic.pl opisała album jako „niekonwencjalny eksperyment z kawałkami”, doceniła m.in. różnorodność zawartych na nim utworów[21]. Wiola Dziuba z serwisu Muzotakt.pl zwróciła uwagę na „zbyt małą różnorodność instrumentalną i zbyt małą liczbę utworów na płytach”, jednak w ogólnej ocenie uznała album za „niebanalny”[22]. Jakub Pożarowszczyk z portalu Głos Kultury zwrócił uwagę na „brak piosenek szczególnie wybijających się ponad pozostałe”[23].

Przypisy | edytuj kod

 1. Inspination (CD) > Kasia Moś
 2. a b c “Od dwóch lat rzeczywiście mocno prę do przodu…” – wywiad z Kasią Moś
 3. Kasia Moś debiutuje (płyta "Inspination")
 4. a b c Książeczka dołączona do płyty
 5. Kasia Moś - Zatracam się
 6. Kasia Moś - Zatracam się (Official Video) 2014
 7. Kasia Moś - Break (Official Video) 2014
 8. Kasia Moś x Essex – Pryzmat (Gość. MAFFASHION) (HD Official Video) 2015
 9. Kasia Moś x Essex - "Pryzmat"
 10. https://www.youtube.com/watch?v=3rCCh1SVztE
 11. Tylko w DDTVN: premiera piosenki Kasi Moś!
 12. "Experience" Kasi Moś
 13. Kasia Moś o "Beautiful sunrise"
 14. NA NASZEJ SCENIE KASIA MOŚ „EXPERIENCE”
 15. NA NASZEJ SCENIE - KASIA MOŚ "ADDICTION"
 16. Kasia Moś – „Addiction!”
 17. Inspination – Kasia Moś
 18. Kasia Moś* – Inspination
 19. Recenzja: Kasia Moś "Inspination"
 20. Recenzja: Kasia Moś “Inspination”
 21. Kasia Moś – Inspination (2015), recenzja Beaty Prętnickiej
 22. KASIA MOŚ: INSPINATION (RECENZJA PŁYTY)
 23. Momenty zauroczenia – Kasia Moś – „Inspination” (recenzja)
Na podstawie artykułu: "Inspination" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy