Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego


Na mapach: 50°03′38,7448″N 19°55′12,6222″E/50,060762 19,920173

Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ (IBiDW UJ) – jednostka Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, prowadząca studia licencjackie i magisterskie na unikatowym kierunku studia azjatyckie. Do roku akad. 2012/13, Instytut prowadził kulturoznawstwo, o specjalności bliskowschodniej i dalekowschodniej. Początkowo siedziba Instytutu znajdowała się przy ul. Gronostajowej 3, na III Kampusie UJ na Ruczaju. 18 lutego 2019 roku została przeniesiona na ul. Oleandry 2a.

Instytut powstał 1 października 2010 z przekształcenia Samodzielnej Katedry Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Katedrę BiDW założył w 2000 roku profesor Andrzej Kapiszewski. Drugim dyrektorem Katedry był prof. Adam Jelonek, za jego kierownictwa, w 2009 roku uzyskała ona statut samodzielnej jednostki. Od 2010 do 2012 roku Instytutem BiDW kierował prof UJ. dr hab. Leszek Korporowicz. W latach 2012-2016 roku funkcję dyrektora pełnił ks. prof. dr hab. Krzysztof Kościelniak. Od 2016 roku dyrektorem Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu został ponownie prof. dr hab. Adam Jelonek.

W ramach studiów wykładane są, odpowiednio, języki arabski i hebrajski oraz chiński, japoński, koreański i hindi. Nauczane są także języki urdu, indonezyjski, wietnamski i turecki. Instytut utrzymuje szerokie kontakty międzynarodowe, z uniwersytetami w Chinach (zwłaszcza z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych), Tajwanie, Japonii, Korei, Malezji, Filipinach, Pakistanie, Indiach, Indonezji, Izraelu, Syrii, Algierii i Kuwejcie. Uczestniczy w europejskim programie Erasmus. Blisko współpracuje z Instytutem Konfucjusza w Krakowie, który powołany został z inicjatywy Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W strukturze Instytutu działają dwie katedry (Bliskiego Wschodu oraz Azji Wschodniej i Południowej), zakłady Chin oraz Izraela i Lewantu, Instytut Króla Sejonga Wielkiego, Centrum Studiów Tajwańskich, Centrum Studiów Pakistańskich oraz Centrum Egzaminacyjne Języka Koreańskiego TOPIK.

Badania naukowe prowadzone w Instytucie mają charakter interdyscyplinarny i regionalny, łączą metody wykorzystywane w socjologii, antropologii, etnologii, politologii i ekonomii. Koncentrują się na współczesności krajów pozostających w kręgu zainteresowań Instytutu.

Wykładowcy | edytuj kod

 1. prof. dr hab. Adam Jelonek
 2. ks. prof. dr hab. Krzysztof Kościelniak
 3. prof. dr hab. Hubert Królikowski
 4. prof. Byuong-se Cho
 5. prof. UJ dr. hab Paweł Siwiec
 6. dr hab. Renata Czekalska
 7. dr hab. Łukasz Gacek
 8. dr hab. Agnieszka Kuczkiewicz-Fraś
 9. dr hab. Dorota Rudnicka-Kassem
 10. dr. hab. Ewa Trojnar
 11. dr hab. Przemysław Turek
 12. dr Paweł Dybała
 13. dr Joanna Guzik
 14. dr Krzysztof Jakubczak
 15. dr Ewa Kamińska
 16. dr Rafał Kwieciński
 17. dr Michał Lubina
 18. dr Agnieszka Mikrut-Żaczkiewicz
 19. dr Joanna Wardęga
 20. dr Adina Zemanek
 21. dr Bogdan Zemanek
 22. dr Olga Barbasiewicz
 23. dr Ida Balwierz
 24. dr Łukasz Fyderek
 25. dr Renata Kurpiewska-Korbut
 26. dr Karolina Rak
 27. dr Magdalena Kozłowska
 28. dr Daniel Starzyński
 29. dr Piotr Weiser
 30. dr Krzysztof Olszewski

Instytucje partnerskie | edytuj kod


Linki zewnętrzne | edytuj kod

Strona Instytutu

Na podstawie artykułu: "Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy