Instytut Dzieł Religijnych


Instytut Dzieł Religijnych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania logo Instytutu

Instytut Dzieł Religijnych (wł. Istituto per le Opere di Religione, IOR) – watykańska instytucja finansowa. Nazywany jest Bankiem Watykańskim, ale nie pełni roli banku centralnego, choć często błędnie jest mu ta funkcja przypisywana.

Spis treści

Władze | edytuj kod

Od 9 lipca 2014 r. prezesem IOR jest francuski finansista Jean-Baptiste de Franssu[1]. Jego poprzednikiem od 2013 był Ernst von Freyberg.

Zarząd instytutu stanowi pięcioosobowa komisja kardynalska, powoływana dekretem papieskim na okres 5 lat. Aktualnie jej członkami są:

Od 2013 prałatem Instytutu jest Battista Ricca.

Kontrowersje | edytuj kod

Instytut był związany z kilkoma skandalami polityczno-finansowymi z lat 80.; w ostatnich latach jest także inwigilowany przez włoskie władze prowadzące sprawę nt. prania pieniędzy[2][3]. 24 czerwca 2013 powołana została przez papieża Franciszka pięcioosobowa komisja, pod kierownictwem kard. Raffaele Fariny, do zbadania działalności tej instytucji[4][5].

Bilans | edytuj kod

W październiku 2013 IOR opublikował raport na temat swojego stanu finansowego. Wynika z niego, że w 2012 Instytut miał 86,6 mln euro zysku. 54,7 mln euro z tej kwoty zostało przeznaczone na dofinansowanie Stolicy Apostolskiej[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. Francuz został nowym prezesem banku IOR – www.ekonomia.rp.pl (Dostęp: 2014-07-09).
  2. Watykan zdziwiony zajęciem 23 mln euro – Świat – Informacje – portal TVN24.pl – 21.09.2010.
  3. „Gdyby mi się coś stało”: Tajemnice tajnej teczki bankiera Watykanu. Bał się o życie – portal Gazeta.pl – 11.06.2012.
  4. El obispo espanol del Opus Dei que 'limpiará' las cuentas – www.elmundo.es.
  5. CHIROGRAFO DEL SANTO PADRE FRANCESCO PER L’ISTITUZIONE DI UNA PONTIFICIA COMMISSIONE REFERENTE SULL’ISTITUTO PER LE OPERE DI RELIGIONE – www.vatican.va.
  6. Radio WatykańskieRadio Watykańskie, pl.radiovaticana.va [dostęp 2017-11-24]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Kontrola autorytatywna (instytucja finansowa):
Na podstawie artykułu: "Instytut Dzieł Religijnych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy