Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego


Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC – pierwszy w Polsce ośrodek badań nad religijnością. Jednostka badawczo-rozwojowa kierowana przez pallotynów z siedzibą w Warszawie. Zajmuje się prowadzeniem badań statystycznych i socjologicznych nad religijnością oraz Kościołem katolickim w Polsce.

Instytut powstał z przekształcenia (1993) Zakładu Socjologii Religii powołanego do istnienia w roku 1972. W 1976 organizował pierwszy w Polsce zjazd socjologów religii. Od 1993 rozpoczął badania religijności w Polsce[1]. Systematycznie publikuje wyniki badań dotyczących m.in. religijności Polaków, uczestnictwa w praktykach religijnych, liczebności oraz struktury duchowieństwa, ilości wiernych i parafii. Jest jednym z głównych źródeł wiedzy socjologicznej o Kościele w Polsce, na jego badania powołują się publikacje naukowe oraz media - zarówno świeckie jak i związane z Kościołem[2], a nawet krytyczne wobec niego. Instytut współpracuje z Sekretariatem Episkopatu Polski oraz Głównym Urzędem Statystycznym[3].

Założycielem ISKK jest ks. prof. Witold Zdaniewicz. W Instytucie pracują głównie świeccy, współpracują z nim pracownicy naukowi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, UKSW i innych uczelni warszawskich.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Kościół bada religijność Polaków, rp.pl [dostęp: 21-10-2013]
  2. Przykłady: [1], [2], [3]
  3. Wyższa Szkoła Nauk Społecznych im. ks. Józefa Majki w Warszawie – Historia Uczelni

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy