Intel Atom


Intel Atom w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 15 maj 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Intel Atom N270

Intel Atom – rodzina mikroprocesorów firmy Intel (wcześniejsza nazwa kodowa Silverthorne i Diamondville) o architekturze x86 (Socket 479). Premiera pierwszego procesora tego typu miała miejsce 2 kwietnia 2008 roku.

Są to procesory zarówno 32-bitowe, jak i 64-bitowe. Niektóre wersje wspierają instrukcje Intel 64. Procesory wytwarzane były początkowo w technologii CMOS 45 nm. Są używane w komputerach klasy Ultra-Mobile PC (w płytach głównych mini-ITX) oraz innych przenośnych urządzeniach jak smartfony czy konsole gier wideo. Procesory pracują z zegarem od 600 do 2400 MHz (2600 MHz w trybie Turbo), obsługują zestaw instrukcji SSE3 i pobierają zaledwie od 0.65W do 20W energii, co przekłada się na małe wytwarzanie ciepła. Są one wlutowane w płytę główną, najczęściej wystarczy im radiator (mini-ITX, ITX) lub mały układ chłodzenia (netbooki, notebooki). Warto również wspomnieć, że podkręcanie atomów jest nieopłacalne, gdyż nie zyskujemy przy tym dużo wydajności, a zwiększa się pobór energii i wytwarzane ciepło.

Spis treści

Przykładowe modele procesorów Intel Atom | edytuj kod

Rewolucja mobilnych mikroprocesorów firmy Intel | edytuj kod

Pierwsze mikroprocesory Intel Atom ukazały się w notebookach. Na początku ich wydajność była na tyle przeciętna, aby móc przeglądać strony internetowe, robić pokazy slajdów i pracować w mało wymagających programach. Niestety jedno rdzeniowe jednostki pracujące na Windowsie Vista nie wystarczały na wygodne użytkowanie, Windows XP radził sobie lepiej (ze względu na niższe wymagania sprzętowe). Często dochodziło do zawieszeń różnych programów, procesory jednak jak było to w założeniu pobierały mało energii i wydzielały mniej ciepła. Z czasem wyszły pierwsze dwu rdzeniowe, wciąż głównie w notebookach, jednak znalazły też swoje zastosowanie w komputerach makro o przeznaczeniu multimedialnym na płytach głównych ITX. Tym razem pracowały najczęściej na Windowsie 7 Starter, zyskały one na wydajności i tym razem przeglądanie stron było dużo wygodniejsze. Warto również wspomnieć że Atomy tej i pierwszej generacji są dołączane z układem graficznym Intel Graphics Media Accelerator (GMA), które miało dostateczną wydajność dla mediów i prac, ale bardziej obciążające zadania takie jak grafika 3D były mało możliwe. Czasami nawet te starsze mają problemy z prawidłowym wyświetlaniem grafiki. Następne mikroprocesory przyniosły jeszcze lepsze rezultaty, choć niewielkie. Teraz trafiły one również na urządzenia takie jak tablet i smartphone. Wśród nich były czterordzeniowe jednostki centralne, które były dostarczane z Windowsem 8 i 8.1. Z tym procesorem maszyny na systemie Windows 8 i 8.1 były funkcjonalne, podobnie się sprawdzały jak ich poprzedniczki z początkiem nazwy kodowej N, najczęściej z 1GB RAM DDR3. Teraz zaś w produkcji są urządzenia z systemem Windows 10, gdzie zalecane jest przynajmniej 2GB RAM DDR3 do normalnej pracy. Teraz najnowsze mikroprocesory Intel Atom mają rodzinę x3, x5 i x7. Także wyszły na rynek mikroprocesory z serii C dla mini serwerów, są one obecnie najszybszymi procesorami z tej serii dotychczas.

Rodzina Intel Atom | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Procesor Intel Atom® D410 (pamięć cache 512 KB, 1,66 GHz) Dane techniczne produktu, ark.intel.com [dostęp 2019-10-17]  (pol.).
  2. Procesor Intel Atom® D525 (pamięć cache 1 MB, 1,80 GHz) Dane techniczne produktu, ark.intel.com [dostęp 2019-10-17]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Intel Atom" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy