InterCity


InterCity w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Obsługiwany przez DSB pociąg InterCity, stacja Aalborg, Dania Niemiecki IC obsługiwany przez DB Fernverkehr

InterCity (skrót IC) – kategoria pociągów uruchamianych przez przewoźników kolejowych w wielu krajach Europy.

Pociągi tej kategorii wyróżnia przede wszystkim niewielka liczba postojów na trasie (ograniczona do większych miast), a także wysoka prędkość maksymalna (rzędu 160 km/h i więcej), co skutkuje wysokimi prędkościami handlowymi. Pociągi InterCity są zwykle zestawiane z taboru o podwyższonym komforcie i zaliczane zazwyczaj do tzw. segmentu premium. Wyższa jest też często cena biletów. Pociąg IC prowadzi zazwyczaj wagon restauracyjny.

Spis treści

W Polsce | edytuj kod

W Polsce marka pociągów „InterCity” funkcjonowała do 2009 roku, kiedy to w ramach upraszczania oferty została przemianowana na „Express InterCity” (EIC).

Od grudnia 2014 r. spółka PKP Intercity ponownie wprowadziła markę „InterCity”. Stanowi ona część oferty połączeń pospiesznych ze wspólną taryfą z pociągami TLK. Umożliwia ona w większości przypadków naliczanie opłaty za przejazd na podstawie łącznej długości trasy pokonanej przez podróżnego pociągami obu marek (sumowanie przebytych kilometrów). Wyróżnikiem marki InterCity jest obsługa połączeń pospiesznych wyłącznie nowymi lub zmodernizowanymi wagonami[1], a także elektrycznymi zespołami trakcyjnymi serii ED160 i ED161.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. InterCity (IC) – wygodne podróżowanie dzięki unijnemu dofinansowaniu. PKP Intercity. [dostęp 2014-11-08].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "InterCity" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy