Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd


Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie (FMG) – wydarzenie kulturalne w Polsce odbywające się corocznie we wrześniu, nieprzerwanie od 2009 roku w Żyrardowie, mieście między Warszawą a Łodzią. Organizatorem jest Fundacja Kultury i Sztuki artHOLDING.

FMG propaguje w swoich działaniach interdyscyplinarność poprzez prezentację różnych dziedzin sztuki m.in. plastyki, filmu, teatru, tańca, muzyki, czy animacji. Głównym celem wydarzenia jest integracja środowisk artystycznych, szczególnie akademickich, wspieranie młodych artystów oraz promowanie szeroko pojętej sztuki. W ramach Festiwalu organizowane są wystawy, instalacje, happeningi, debaty, wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty tematyczne, spotkania, spektakle, projekcje filmowe, kabarety, konkursy oraz pokazy mody. Każda edycja kończy się wyborami Miss Żyrardowa, a finalistki konkursu zapraszane są do udziału w konkursie Miss Polski. Corocznie Festiwal gości plejadę znanych i cenionych osobistości ze świata sztuki, kultury, nauki i polityki. Podczas każdej edycji prezentowanych jest kilka tysięcy metrów kwadratowych wystaw. Przy Festiwalu działa również wolontariacki ruch społeczny, który zrzesza ponad 300 wolontariuszy w różnym wieku.

Spis treści

Miejsce Festiwalu | edytuj kod

MiaSTO/a | edytuj kod

Charakterystycznym elementem Festiwalu jest jego struktura. FMG podzielony jest na obszary tematyczne, tzw. Miasta, w ramach których przyznawane są festiwalowe nagrody.

Miasto Dzieci i Młodzieży | edytuj kod

Miasto Dzieci i Młodzieży jest integralną częścią Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk od samego początku jego powstania. Jest realizowane z myślą o młodych odbiorcach sztuki. W dużej mierze jest tworzony przez Dzieci dla Dzieci. Co roku przygotowywany jest różnorodny program artystyczny oparty na interdyscyplinarności. W ofercie są: warsztaty tematyczne, od muzycznych, przez taneczne, po plastyczne, teatralne czy projektowe; koncerty, spektakle, spotkanie ze znanymi i lubianymi postaciami świata dziecięcej i młodzieżowej kultury. Scenę prowadzą młodzi prezenterzy z zespołu "Fasolki".

Statuetką przyznawaną podczas M{i}aSTO/a Dzieci i Młodzieży jest Złota ŻyRafka.

Miasto Spotkań | edytuj kod

Miasto Spotkań to bezpośrednie spotkania z gośćmi festiwalowymi. W festiwalowych przestrzeniach odbywają się rozmowy z mecenasami kultury, artystami wszelkich dyscyplin, wybitnymi dziennikarzami i publicystami, politykami i wszystkimi zanurzonymi w sztuce. To okazja dla wszystkich zainteresowanych, żeby zapytać i wysłuchać mistrzów w bezpośrednim kontakcie. Spotkania prowadzone są przez artPrzyjaciół, którzy od kilku lat goszczą na scenie Festiwalu, tworząc swoje autorskie „programy”, m.in.:

Statuetką przyznawaną podczas M{i}aSTO/a Spotkań na specjalnej gali poświęconej laureatowi jest Złoty artKciuk.

Miasto Sztuki | edytuj kod

Miasto Sztuki to przede wszystkim wystawy podzielone na dwa sektory. Miasto Wystaw dotyczących plastyki, filmu, literatury, muzyki, mody, video-art, fotografii, komiksu i wszystkiego tego, co znajduje się na ich marginesach, przecięciach, wzajemnych polach oddziaływania w jednym artMieście; oraz Edukacyjny Festiwal Sztuki artNoble – wystawa najlepszych dyplomów szkół artystycznych w Polsce.

Nagrodą przyznawaną podczas M{i}aSTO/a Sztuki jest Statuetka artNoble w kategorii Plastyka i Muzyka.

Edukacyjny Festiwal Sztuki artNoble | edytuj kod

Edukacyjny Festiwal Sztuki artNoble to wystawa najlepszych dyplomów szkół artystycznych w Polsce. Odrębne wydarzenie z Galą konkursową artNoble, które realizowane jest w partnerstwie z Interdyscyplinarnym Festiwalem Sztuk M{i}aSTO/a Gwiazd. Gala odbywa się w Żyrardowie. Zwyczajowo są to dwa pierwsze dni Festiwalu poświęcone edukacji artystycznej, z debatami rektorskimi i profesorskimi. Statuetka 1-Art przyznawana jest w dwóch kategoriach: od 2012 r. w kategorii artNoble Plastyka, a od 2014 r – w kategorii artNoble Muzyka. Gali towarzyszą: koncerty laureatów, koncerty i recitale wybitnych osobistości świata muzyki, zarówno klasycznej, jak i rozrywkowej. Partnerami konkursu są: od 2012 do 2015 roku Galeria Studio[4] / Teatr Studio w Pałacu Kultury i Sztuki w Warszawie, a od 2016 roku CSW w Toruniu[5] /Festiwal rozpoczyna się wystawą laureata i osób wyróżnionych w poprzedniej edycji konkursu artNoble Plastyka/; Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury[6] w Warszawie /Festiwal kończy się koncertem laureata i osób wyróżnionych w konkursie w poprzedniej edycji konkursu artNoble Muzyka/. Jurorami konkursu artNoble są wybitne postaci świata nauki, kultury i sztuki oraz rektorzy uczelni artystycznych z Polski /46 jurorów/. Kuratorami Edukacyjnego Festiwalu Sztuk artNoble[7] są przedstawiciele uczelni oraz przewodniczący grup kuratorskich: prof. Ewa Iżykowska-Lipińska z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie /artNoble Muzyka/, prof. Jan Tutaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie /artNoble Plastyka/, prof. Andrzej Strzelecki z Akademii Teatralnej w Warszawie /artNoble Teatr/ (2010-2019), prof. Anna Serafińska z Akademii Teatralnej w Warszawie /artNoble Teatr/ (od 2020).

Miasto Ekonomii i Samorządności | edytuj kod

Miasto Ekonomii i Samorządności to przestrzeń Festiwalu, gdzie ekonomia zostaje ukazana w sposób kreatywny. Celem tej części Festiwalu jest nauka postaw i zachowań związanych z twórczą przedsiębiorczością – wykłady specjalistów i ekonomistów oraz przedsiębiorców, warsztaty tematyczne, przedstawienie specyfiki działania Inkubatorów Przedsiębiorczości, przybliżenie idei programu Young Starter Reaktywacja dla młodych przedsiębiorców, rozwijanie pojęć artTurystyka, Polityka Kulturalna, Mecenat, animacja kultury, pozyskiwanie grantów. Podczas Miasta Samorządności odbywają się zazwyczaj dwie debaty oparte na uczestnictwie gości zarówno ze świata polityki krajowej, jak i samorządowej.

Statuetką przyznawaną w ramach M{i}aSTO/a Ekonomii i Samorządności jest Złota ŻyRybka oraz medal artMecenat.

Miasto Filmu i artScenario | edytuj kod

Miasto Filmu i artScenario, w ramach którego odbywają się seanse filmowe, spotkania z ludźmi filmu, warsztaty aktorskie, scenopisarskie, dziennikarskie, krytyki filmowej.

Statuetką przyznawaną w czasie M{i}aSTO/a Filmu i artScenario jest artSkrypt.

Miasto Piękna i artMody | edytuj kod

Miasto Piękna i artMody organizowane jest od 2009 roku, a w jego ramach od 2010 roku odbywają się pokazy mody młodych projektantów m.in. z publicznych uczelni artystycznych, domów mody; odbywają się konkursy dla młodych projektantów mody. Uzupełnieniem MPiaM jest konkurs Miss Ziemi Żyrardowskiej, podczas którego wybierana jest najpiękniejsza mieszkanka powiatu żyrardowskiego, która ma możliwość startu w półfinale Miss Polski. Kolejnym etapem jest udział w konkursie Miss Polski. W trakcie Miasto Piękna i artMody odbywają się także spotkania z gośćmi, panele dyskusyjne oraz inne działania happeningowe.

Wydarzenia okolicznościowe | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

ArtNoble | edytuj kod

Nagroda artNoble przyznawana jest dla wyróżniającej się „artOsobowości twórczej” za najlepszy dyplom w zakresie sztuk wizualnych i muzycznych z publicznych uczelni artystycznych, oryginalnej osobowości artystycznej, pełnej pasji i artEnergii twórczej, której prace zrealizowane są na europejskim poziomie i przykuwają uwagę odbiorców. Konkurs artNoble wyodrębnił się w oddzielny festiwal, który zwieńczony jest uroczystą Galą artNoble. Wręczeniu statuetki towarzyszą różnorodne panele, wykłady i konferencje. Laureat wybierany jest przez 46 jurorów spośród kandydatów zgłoszonych przez wszystkie uczelnie sztuk pięknych i uczelnie muzyczne w kraju.

Laureaci | edytuj kod

Złoty artKciuk | edytuj kod

Nagroda dla wybitnej Osobistości polskiego życia kulturalno-artystyczno-społecznego za nieoceniony wkład w rozwój polskiej kultury i sztuki. Złoty artKciuk przyznawany jest podczas Festiwalu na specjalnej gali poświęconej laureatowi.

KAPITUŁA W SKŁADZIE:

Prof. Jacek Zdybel (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) - Przewodniczący Kapituły

Marta Ewa Olbryś - Zastępca Przewodniczącego Kapituły

Prof. Jan Tutaj (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie) - Przewodniczący Techniczny

Prof. Piotr Karczewski (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi)

Prof. Marian Waldemar Kuczma (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu)

Prof. Artur Krajewski (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)

Prof. Anna Serafińska (Akademia Teatralna w Warszawie)

dr Witold Kanicki (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)

Robert Gonera – aktor, Przewodniczący Kapituły artSkrypt (Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd)

Małgorzata Lewińska – aktorka, Koordynator ds. Teatru (Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd)

Laureaci | edytuj kod

Złota ŻyRybka | edytuj kod

Nagroda specjalna dla Osobowości „lokalnej” działającej także „globalnie", pochodzącej z powiatu żyrardowskiego, ale niekoniecznie tu urodzonej.

Laureaci | edytuj kod

Żyrafka | edytuj kod

Nagroda przyznawana w ramach M{i}aSTO/a Dzieci i Młodzieży dla wyjątkowego twórcy, który swoim talentem, charyzmą i energią podbił dziecięce serca. Do nagrody nominacje zgłaszają dzieci i młodzież.

Laureaci | edytuj kod

artMecenat | edytuj kod

Nagroda przyznawana w ramach M{i}aSTO/a Ekonomii i Samorządności dla Osobistości, która dynamicznie wspiera rozwój kultury i sztuki w Polsce.

Laureaci | edytuj kod

artSkrypt | edytuj kod

Nagroda przyznawana dla wybitnego Twórcy scenariuszy filmowych lub teatralnych.

Laureaci | edytuj kod

Złota artNuta | edytuj kod

Złoty artKlucz Wiolinowy | edytuj kod

Prezydent | edytuj kod

artPrezydent M{i}aSTO/a Gwiazd to „Strażnik Kultury i Sztuki" wybierany od 2011 roku na roczną kadencję, który dokonuje uroczystego otwarcia Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk.

Kadencje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. XII Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk M{i}aSTO Gwiazd 2020, Portal Urzędu Miasta Żyrardowa [dostęp 2020-11-18]  (ang.).
 2. Gala artNoble 2016 | MTeatr, mteatr.pl [dostęp 2016-12-16] .
 3. Wystawa / ArtNoble 2015 - Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, „Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu”, 18 sierpnia 2016 [dostęp 2016-12-16]  (pol.).
 4. Galeria | Teatr Studio, www.teatrstudio.pl [dostęp 2016-01-21] .
 5. Wystawa / ArtNoble 2015 - Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, „Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu”, 18 sierpnia 2016 [dostęp 2016-12-15]  (pol.).
 6. Festiwal Sztuk artNoble – Koncert Laureatów 2014 r. – 24.10.2015 r. Bielańska Scena Kameralna – godz. 18.00 | MTeatr, mteatr.pl [dostęp 2016-01-21] .
 7. NobleN. Festiwal NobleN., Kuratorzy, artnoble.pl [dostęp 2016-12-15] .
 8. Art Rubik 2014, Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu [dostęp 2016-01-22] .
 9. Miasto Gwiazd 2011: Zapraszamy na ogólnopolską wystawę Photo Day, warszawa.naszemiasto.pl, 2 września 2011 [dostęp 2016-01-22]  (pol.).
 10. artNoble - nagroda dla studentki Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie - ASP Kraków, www.asp.krakow.pl [dostęp 2020-11-18] .
 11. ArtNoble, Konkurs artNoble, www.artnoble.pl [dostęp 2017-09-12]  (pol.).
 12. TAAT TechnologieT.T. Cyfrowe TAAT TechnologieT.T., artNoble - absolwent ASP w Katowicach znów wygrywa - ASP Katowice, www.asp.katowice.pl [dostęp 2016-10-12] .
 13. Nadia Świerczyna z Mysłowic zdobyła pierwsze miejsce w artNoble, Dziennikzachodni.pl [dostęp 2016-06-17] .
 14. MarcinM. Bałczewski MarcinM., Nagroda w Konkursie artNoble dla Aliny Adamskiej-Raitarovskyi, www.plasterlodzki.pl [dostęp 2016-06-17] .
 15. artNoble 2014 rozdane {!!!} - Portal edukacyjny Perspektywy, www.perspektywy.pl [dostęp 2016-06-17] .
 16. Nagroda artNoble 2014 dla Marty Kordykiewicz « UMFC, www.chopin.edu.pl [dostęp 2016-06-17] .
 17. ”Osobowość artystyczna roku” – Wystawa prac Jacka Dudka, www.kurierpieninski.pl [dostęp 2016-01-21].
 18. Paweł Kwiatkowski - K, www.artysci-lodzkie.pl [dostęp 2016-06-17] .
 19. XII edycja Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd 2020, Przegląd, 9 listopada 2020 [dostęp 2020-11-23]  (pol.).
 20. “Miasto Gwiazd” otwarte!, Egaga [dostęp 2016-01-21]  (pol.).
 21. Życie Żyrardowa, www.zyciezyrardowa.pl [dostęp 2016-01-21] .
 22. ARTkciuk, www.krystynajanda.pl [dostęp 2016-01-21] .
 23. 3W Design3. D. Team 3W Design3. D., Camerimage – International Film Festival, www.ftp.camerimage.pl [dostęp 2016-01-21] .
 24. RadioR. Viktoria RadioR., Złota Żyrafka dla Macieja Orłosia, Klucz do Miasta dla Jana Peszka, 14 września 2015 .
 25. ŻYRARDÓW – Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd, www.qlturka.pl [dostęp 2016-01-21] .
 26. artSkrypt w rękach Bartosza Kruhlika!, www.portalfilmowy.pl [dostęp 2020-11-25]  (pol.).
 27. Krzysztof Piesiewicz nagrodzony w Żyrardowie – News – Stopklatka, stopklatka.pl [dostęp 2016-01-21] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy