Intermetale


Intermetale w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Komórka elementarna fazy międzymetalicznej AuZn. Atomy złota są żółte.

Intermetale - stopy metali na osnowie uporządkowanych faz międzymetalicznych, charakteryzujące się właściwościami pośrednimi pomiędzy metalami a ceramiką[1]. Posiadają dużą energię oddziaływania pomiędzy atomami pierwiastków składowych i zachowują uporządkowane struktury aż do temperatury topnienia[1].

Z uwagi na małą gęstość, wysoką wytrzymałość i odporność na utlenianie i pękanie są dobrym materiałem na elementy maszyn pracujące w podwyższonej temperaturze oraz w środowisku korozyjnym[2], np. z intermetali tytanu i aluminium wykonywane są panewki łożysk.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Magdalena Rozmus: Mechaniczne wytwarzanie stopów na osnowie faz międzymetalicznych z układu Ti-Al-Nb i ich charakterystyka. Kraków: praca doktorska AGH, 2006.
  2. W. Przetakiewicz, Z. Bojar, J. Bystrzycki. Intermetale - nowoczesne stopy żarowytrzymałe. „Zeszyty Naukowe”. 7 (79), s. 157-160, 2005. Akademia Morska w Szczecinie. Wydawnictwo Naukowe Akademii Morskiej w Szczecinie. ISSN 1733-8670
Na podstawie artykułu: "Intermetale" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy