International Six Days Enduro


International Six Days Enduro w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

International Six Days Enduro (ISDE) (Drużynowe Mistrzostwa Świata Zespołów Narodowych[1], do 1980 International Six Days Trials (ISDT)) potocznie zwane Sześciodniówką - doroczne drużynowe zawody motocyklowe enduro rozgrywane pod auspicjami Fédération Internationale de Motocyclisme (FIM), będące, zgodnie z regulaminem FIM, dorocznym testem niezawodności motocykli i umiejętności kierowców składające się z sześciu jednodniowych etapów rozgrywanych w kolejnych dniach.

Spis treści

Zasady | edytuj kod

Każdy z sześciu dni zawodów jest niezależnym testem. Aby ukończyć Sześciodniówkę zawodnicy muszą ukończyć wszystkie dni zawodów. Ogólny dystans powinien wynosić od 1200 do 1600 kilometrów.

Startujące motocykle podzielone są na 3 klasy:

Motocykle muszą być homologowane do ruchu drogowego zgodnie z Konwencją wiedeńską o ruchu drogowym z 1968, a więc między innymi wyposażone w oświetlenie i tablice rejestracyjne.

Historia | edytuj kod

Pierwsze zawody ISDT zostały rozegrane w 1913 w Carlisle (Anglia). Pierwotny puchar został ufundowany przez British Cycle and Motorcycle Manufacturers' and Traders' Union Ltd. W 1949 FIM zastąpił go srebrnym pucharem z przykryciem z czasów króla Jerzego III będącym w użyciu do dzisiaj. W 1923 na prośbę Królewskiej Holenderskiej Federacji Motocyklowej rozpoczęto przyznawanie nagrody zwanej Srebrną Wazą (Silver Vase). W przeciwieństwie do World Trophy, gdzie zespoły musiały rywalizować na motocyklach wyprodukowanych w tym kraju, z którego pochodzili zawodnicy, w tej klasyfikacji takiego wymogu nie było. W 1949 puchar ten został zastąpiony srebrnym pucharem z czasów króla Jerzego II. Od 1985 ta kategoria została przemianowana na Junior World Trophy i przeznaczona jest dla zespołów do lat 23. Od 1970 zawody są oficjalnymi Mistrzostwami Świata Zespołów Narodowych.

Po zawodach Tulsa, USA w 1994 zmieniono regulamin tak by do końcowego wyniku zespołu liczyły się wyniki pięciu zawodników dla World Trophy i 3 zawodników w przypadku Junior World Trophy. Pozwala to na sklasyfikowanie zespołu nawet w wypadku nieukończenia zawodów przez jednego członka zespołu.

Klasyfikacje | edytuj kod

klasyfikacje Sześciodniówki zgodnie z regulaminem na rok 2010[2]

World Trophy | edytuj kod

Nagroda dla najlepszych zespołów narodowych. przyznawana od 1913. Każda narodowa federacja zrzeszona w FIM może zgłosić 1 zespół w tej klasyfikacji. Zespół musi składać się z pięciu lub sześciu zawodników posiadających obywatelstwo zgłaszającego kraju. Motocykle muszą być zgłoszone w co najmniej trzech różnych klasach. Do klasyfikacji zespołowej liczy się czas pięciu najlepszych zawodników danego zespołu każdego dnia.

Junior World Trophy | edytuj kod

Nagroda dla najlepszych zespołów narodowych złożonych z zawodników w wieku do 23 lat. Każda narodowa federacja zrzeszona w FIM może zgłosić jeden zespół w tej klasyfikacji. Zespół musi składać się z trzech lub czterech zawodników, którzy nie ukończyli 23 lat do dnia 1 stycznia w roku zawodów i są obywatelami zgłaszającego kraju. Zawodnicy zgłoszeni w zespole World Trophy nie mogą być równocześnie zgłoszeni w tej klasyfikacji. Motocykle muszą być zgłoszone w co najmniej dwóch różnych klasach. Do klasyfikacji zespołowej liczy się czas trzech najlepszych zawodników danego zespołu każdego dnia.

Women’s World Cup | edytuj kod

Nagroda dla trzyosobowych żeńskich zespołów narodowych. Przyznawana od 2007. Każda narodowa federacja zrzeszona w FIM może zgłosić jeden zespół w tej klasyfikacji. Zespół musi składać się z dwóch lub trzech kobiet posiadających obywatelstwo zgłaszającego kraju. Nie ma ograniczeń co do klas używanych motocykli. Zawodniczka, która nie ukończyła danego etapu może kontynuować zawody po doliczeniu 2 godzin kary pod warunkiem, że nie została zdyskwalifikowana przez sędziów. Do klasyfikacji zespołowej liczy się czas dwóch najlepszych zawodniczek danego zespołu każdego dnia.

Nagroda zespołów klubowych | edytuj kod

Nagroda dla trzyosobowych zespołów klubowych zgłoszonych przez narodowe federacje motorowe. Każda narodowa federacja może zgłosić do tej klasyfikacji jeden lub więcej zespołów reprezentujących lokalne kluby motorowe zrzeszone w danej federacji składających się z trzech zawodników. W tym wypadku muszą oni być obywatelami kraju zgłaszającego. Prawo zgłaszania zespołów mają również zrzeszone w FIM Związki Kontynentalne. W tym wypadku zawodnicy muszą być obywatelami jednego z krajów należących do danego związku. W ciągu zawodów zawodnik, który nie ukończył etapu może jednokrotnie zostać dopuszczony do dalszych etapów po doliczeniu 2 godzin kary.

Nagroda zespołów fabrycznych | edytuj kod

Nagroda dla zespołów złożonych zawodników startujących na motocyklach tej samej marki w różnych klasach. Prawo zgłaszania zespołów składających się z trzech zawodników dowolnej narodowości, ale jeżdżących na motocyklach tej samej marki mają producenci motocykli lub ich agenci. Wszyscy członkowie zespołów muszą być członkami zespołów zgłoszonych do World Trophy lub Junior World Trophy. Jeden producent może zgłosić więcej niż jeden zespół lecz żaden zawodnik nie może być członkiem więcej niż jednego zespołu.

Medale indywidualne | edytuj kod

Indywidualne osiągnięcia są honorowane złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami. Medale przyznawane są w poszczególnych klasach na podstawie całkowitego czasu danego zawodnika. Medale złote otrzymują zawodnicy, których czas jest nie większy niż o 10% od zwycięzcy klasy, srebrne 40%, a brązowe pozostali, którzy ukończyli zawody czyli zostali sklasyfikowani każdego dnia zawodów.

Nagroda Watlinga | edytuj kod

Nagroda jest przyznawana za osiągnięcia zespołowe przez międzynarodowe jury.

Zwycięzcy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Strona Polskiego Związku Motorowego
  2. Oficjalny Regulamin ISDE 2010 (ang. • fr.)

Bibliografia | edytuj kod

  • Mick Walker, Rob Carrick: International Six-day Trials: Olympics of Motorcycling. Osprey Publishing, 1992. ISBN 978-1855322660.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "International Six Days Enduro" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy