Iquitos


Na mapach: 3°45′S 73°14′W/-3,750000 -73,233333

Iquitos w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Iquitos

Iquitos – miasto w północno-wschodniej części Peru, nad rzeką Amazonką, ok. 400 tys. mieszkańców. Jest stolicą regionu Loreto i prowincji Maynas oraz jedynym tak dużym miastem na świecie, do którego nie prowadzi żadna droga kołowa ani tor kolejowy. Transport odbywa się głównie drogą wodną (port rzeczny) i lotniczą (port lotniczy Iquitos-Coronel FAP Francisco Secada Vignetta). W latach 1905-1935 w mieście istniała komunikacja tramwajowa o trakcji parowej[1].

Iquitos jest ważnym ośrodkiem przemysłu drzewnego i spożywczego (głównym towarem eksportowym jest kauczuk).

Początki Iquitos sięgają roku 1750, kiedy to założono tam misję jezuicką. Obecnie miasto to jest miejscem, z którego wielu turystów wyrusza na wyprawy w dżungle Amazonii. Pierwszy uniwersytet w Iquitos został założony w 1962 roku. Obecnie istnieją dwa uniwersytety: Universidad Nacional de la Amazonía Peruana oraz Universidad Particular de Iquitos.

Spis treści

Etymologia | edytuj kod

Nazwa miasta pochodzi od nazwy plemienia indiańskiego Iquito, które w tej okolicy zamieszkiwało.

Ciekawe obiekty | edytuj kod

W Iquitos znajduje się zaprojektowany przez Gustave'a Eiffela[potrzebny przypis] w 1887 roku Casa de Fierro (Żelazny dom).

Przypisy | edytuj kod

  1. AllenA. Morrison AllenA., The Other Tramways of Peru (lines that were not electrified), www.tramz.com [dostęp 2020-05-18]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Iquitos" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy