Irina Dubcowa


Irina Dubcowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Irina Wiktorowna Dubcowa, (ros. Ирина Викторовна Дубцова, ur. 14 lutego 1982 w Wołgogradzie) – rosyjska wokalistka, kompozytorka i poetka.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Córka muzyka jazzowego, Wiktora Dubcowa. Występowała na scenie od 11 roku życia, początkowo w zespole Dżem, który założyli w Wołgogradzie jej rodzice. W 1999 nagrała piosenkę Hijo de la Luna, dzięki której została dostrzeżona przez producenta Igora Matwijenko, który zaproponował jej występy w kwartecie Diewoczki (Девочки). Grupa zyskała znaczną popularność w 2000, a jej videoclip Говорила мама (У-ла-ла) był jednym z najczęściej prezentowanych przez stację MTV. Wkrótce potem Irina Dubcowa opuściła grupę Diewoczki i związała się z zespołem Dawaj! Dawaj! (Давай! Давай!). W tym czasie rozpoczęła współpracę ze studiem SBS – Entertainment i z Antonem Makarskim, dla którego pisała teksty piosenek.

W 2001 ukończyła studia w Instytucie Sztuki im. P.A. Sieriebriakowa w Wołgogradzie, w klasie śpiewu. Trzy lata później wzięła udział w czwartej edycji programu Fabryka Gwiazd (Фабрика звёзд), w której odniosła zwycięstwo. Sukces ten umożliwił jej start w konkursie młodych talentów Hовая волна 2004, w którym zajęła drugie miejsce. Jedną z nagród była także możliwość nagrania płyty. Debiutancki album Dubcowej О Нём ukazał się w lutym 2005. Kolejny album, który miał swoją premierę w czerwcu 2007 składał się z 12 kompozycji, do których słowa napisała Dubcowa.

W 2011 po raz kolejny wzięła udział w programie Fabryka Gwiazd. Powrót, z udziałem uczestników programu z wcześniejszych edycji. Dubcowa zajęła w nim trzecie miejsce. Jesienią 2012 została zaproszona do trzeciej edycji ukraińskiego programu X-Factor, w którym występowała w roli jurora. 1 grudnia 2012 wystąpiła w duecie ze zwycięzcą drugiej edycji X-Factor - Wiktorem Romanczenko.

W 2014 wzięła udział w programie Tocz w tocz (Точь-в-точь), emitowanym przez Pierwyj kanał, rosyjskiej wersji formatu Your Face Sounds Familiar.

Dyskografia | edytuj kod

  • 2005 – О нём
  • 2007 – Ветра
  • 2008 – О любви…

Życie prywatne | edytuj kod

W 2004 wyszła za mąż za Romana Czernicyna, solistę grupy Plazma. 3 marca 2006 Jelena urodziła syna Artioma. W 2008 rozwiodła się z Czernicynem. W 2014 spotkała się z didżejem Leonidem Rudenko.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Irina Dubcowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy