Ischyropsalis


Ischyropsalididae w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Ischyropsalis) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ischyropsalididae – rodzina pajęczaków z rzędu kosarzy i podrzędu Dyspnoi zawierająca około 40 opisanych gatunków należących do jednego rodzaju: Ischyropsalis.

Spis treści

Opis | edytuj kod

Długość ciała tych kosarzy wynosi od 4 do 8,5 mm. Nogi posiadają umiarkowanej długości. Charakteryzują się powiększonymi szczękoczułkami wyposażonymi w kleszcze. Ich długość może wynosić blisko dwukrotność długości ciała. Cechę tę dzielą z Nipponpsalidae, co jest efektem konwergencji. Nogogłaszczki są wydłużone i stosunkowo cienkie. Niektóre gatunki bytują w jaskiniach[1].

Występowanie | edytuj kod

Kosarze te występują wyłącznie w Europie, gdzie na północy sięgają do Polski i Niemiec, a na południu do Kalabrii. Wiele gatunków zamieszkuje góry m.in.: Alpy, Karpaty, Góry Dynarskie i Pireneje[1].

Pokrewieństwo | edytuj kod

Najbliżej spokrewnione są z rodzajami Certolasma i Acuclavella z rodziny Ceratolasmatidae[1].

Nazwa | edytuj kod

Nazwa rodzaju Ischyropsalis pochodzi z klasycznej greki i oznacza „silne nożyce”, nawiązując do budowy szczękoczułek[1].

Systematyka | edytuj kod

Rodzina liczy 35 gatunków[2], z czego w Polsce do 2000 roku wykazano dwa[3]. Oba znajdują się na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce[4] (oznaczone pogrubieniem):

Rodzaj: Ischyropsalis

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Pinto-da-Rocha, R., Machado, G. & Giribet, G.: Harvestmen – The Biology of Opiliones (pl.: Biologia kosarzy). Harvard University Press, 2007. ISBN 0-674-02343-9.
  2. Joel Hallan's Biology Catalog: Ischyropsalididae. [dostęp 2012-06-28].
  3. Wojciech Staręga: Lista kosarzy Polski na arachnologia.edu.pl. 2000-07-31. [dostęp 2012-06-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-15)].
  4. Czerwona Lista Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce: Pajęczaki – Arachnida. arachnologia.edu.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-15)].
Na podstawie artykułu: "Ischyropsalis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy