Ismail Merchant


Ismail Merchant w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ismail Merchant (ur. 25 grudnia 1936 w Bombaju, zm. 25 maja 2005 w Londynie) - brytyjski producent filmowy pochodzenia indyjskiego, życiowy partner oraz współpracownik reżysera Jamesa Ivory'ego. Sam również wyreżyserował kilka filmów.

Życiorys | edytuj kod

Do USA przybył w wieku 22 lat, by studiować ekonomię na New York University. W 1960 wyprodukował swój pierwszy krótkometrażowy film The Creation of Woman, który pojawił się na MFF w Cannes i zdobył nominację do Oscara.

W tym samym czasie spotkał Jamesa Ivory’ego, z którym założył wkrótce spółkę producencką Merchant Ivory Productions. W 1963 powstał ich pierwszy film The Householder. Razem stworzyli blisko 40 filmów, do wielu z nich scenariusz napisała Ruth Prawer Jhabvala. Współpraca Merchanta i Ivory’ego trwająca ponad 40 lat trafiła nawet do Księgi rekordów Guinnessa jako najdłużej trwająca współpraca w historii kina niezależnego.

W 1993 Merchant wyreżyserował swój debiutancki film In Custody. Znany był także ze swojej twórczości pisarskiej - pisał nie tylko o filmie, ale także o kuchni indyjskiej.

Zasiadał w jury konkursu głównego na 55. MFF w Wenecji (1998). W 2002 został odznaczony Orderem Padma Bhushan.

Filmografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ismail Merchant" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy