Ismail Omar Guelleh


Ismail Omar Guelleh w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ismaïl Omar Guelleh i John Kerry, 6 maja 2015

Ismaïl Omar Guelleh (wym. izmaˈil ɔˈmaːʀ geˈle; ur. 27 listopada 1947 w Dire Daua) – dżibutyjski polityk, prezydent Dżibuti od 8 maja 1999.

Prezydentura | edytuj kod

Władzę w kraju objął z rąk swego wuja Hasana Guleda Aptidona, który rządził krajem od momentu uzyskania przez niego niepodległości w 1977. W administracji Aptidona, Ismaïl Omar Guelleh był szefem jego gabinetu.

W 2000 prezydent Guelleh zwolnił szefa policji Yacina Yabeha, który później na drodze zamachu stanu próbował bezskutecznie przejąć władzę w kraju.

 Osobny artykuł: Protesty w Dżibuti.

Na fali arabskiej wiosny, 28 stycznia 2011 w kraju wybuchły antyrządowe zamieszki. Demonstranci organizowali protesty głównie w stolicy kraju, policja użyła przeciwko nim gazu łzawiącego i pałek. Manifestacje ustały 11 marca 2011.

8 kwietnia 2011 odbyły się wybory prezydenckie, w których Ismail Omar Guelleh zwyciężył zdobywając 80,63% głosów. Proces wyborczy został skrytykowany przez opozycję i uznany za nieuczciwy.

Na podstawie artykułu: "Ismail Omar Guelleh" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy