Italdesign Giugiaro


Italdesign Giugiaro w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Italdesign-Giugiaro S.p.A (znane też jako Italdesign) – włoska firma projektująca i produkująca samochody. Siedziba firmy mieści się w Turynie, we Włoszech. Współzałożycielami firmy byli Giorgetto Giugiaro i Aldo Mantovani.

Spis treści

Historia firmy | edytuj kod

Firma została założona 13 lutego 1968 roku pod pierwotną nazwą Studi Italiani Realizzazione Prototipi przez dwie rodziny: Giugiaro i Mantovani. Na początku współpracowali z takimi firmami jak Volkswagen i Alfa Romeo. W połowie lat 70. rozpoczęła się współpraca z BMW, Hyundai oraz Fiatem, projektując m.in. Fiata Pandę na początku lat 80., a także inne modele, jak Uno, Croma oraz Lancia Thema.

Na początku lat 90. Italdesign przeistoczył się w Italdesign Group włączając kilka mniejszych firm: SALLIG (firma produkująca elementy do prototypów) oraz ETM (Engineering Technologies Methods). W roku 1999 Italdesign Group zmieniło nazwę na Italdesign-Giugiaro S.p.A.

Obecnie firma znana jest najbardziej ze studiów projektanckich Giugiaro Design, dla których pracuje również znany projektant Giorgetto Giugiaro.

Pojazdy zaprojektowane przez Italdesign | edytuj kod

Alfa Romeo Brera Fiat Grande Punto Fiat Bravo 2007 Maserati 3200 GT Volkswagen Golf I w wersji 5-drzwiowej

Samochody seryjne[1].

Prototypy

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Italdesign Giugiaro Projects. Italdesign. [dostęp 29 kwietnia 2011].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Italdesign Giugiaro" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy