Ivan Gazidis


Ivan Gazidis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ivan Gazidis (ur. 13 września 1964 w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki) – sportowy kierownik biznesowy, obecnie główny dyrektor w klubie AC Milan. Najbardziej znany jest z poprzednio sprawowanej funkcji zastępcy komisarza głównej ligi futbolowej w Ameryce, Major League Soccer.

Pochodzący z Grecji Południowoafrykańczyk[potrzebny przypis] przeniósł się do Wielkiej Brytanii w wieku 4 lat i uczęszczał do szkoły St Edmund Hall w Oksfordzie, gdzie dwukrotnie otrzymał tytuł Blue w spotkaniach piłki nożnej przeciwko Cambridge University w 1984 i 1985[1][2]. Studia na wydziale prawa zakończył w 1986 i w 1992 wyjechał do Stanów Zjednoczonych gdzie rozpoczął pracę w Latham & Watkins[3].

W 1994 wstąpił do nowopowstałej Major League Soccer, gdzie w 2001 został zastępcą komisarza[2]. W MLS zarządzał strategicznymi i biznesowymi decyzjami oraz gałęzią marketingową – Soccer United Marketing, której był prezesem[4]. Pomagał również promować Meksykańską Federację Piłkarską oraz Złoty Puchar CONCACAF[4].

W listopadzie 2008 Gazidis przyjął stanowisko szefa wykonawczego Arsenalu, które oficjalnie objął 11 stycznia 2009[5]. Wcześniej funkcję tę pełnił Keith Edelman, natomiast sam Gazidis przejął wiele zadań, które wcześniej wykonywał były wiceprezes David Dein[6]. Od 1 grudnia 2018 jest dyrektorem generalnym włoskiego klubu piłkarskiego, AC Milan[7].

Przypisy | edytuj kod

  1. Oxford University Association Football Club Varsity Alumni. W: OUAFC [on-line].
  2. a b Charles Sale: Arsenal go to U.S. for latest signing. W: Daily Mail [on-line].
  3. Ivan Gazidis named CEO of Arsenal. W: MLSNet.com [on-line].
  4. a b Arsenal end search for new chief executive with appointment of Ivan Gazidis. W: Daily Telegraph [on-line].
  5. Arsenal name new chief executive. W: BBC Sport [on-line].
  6. Arsenal appoint MLS deputy commissioner Ivan Gazidis as chief executive. W: The Times [on-line].
  7. BobbyB. McMahon BobbyB., A Win-Win-Win As Ivan Gazidis Leaves Arsenal To Become Milan's New CEO, Forbes, 18 września 2018 [dostęp 2019-01-13]  (ang.).
Na podstawie artykułu: "Ivan Gazidis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy