Iwa Karagiozowa


Iwa Karagiozowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Iwa Karagiozowa z d. Szkodrewa (bułg. Ива Карагьозова-Шкодрева; ur. 21 września 1971 w Samokowie) – bułgarska biathlonistka, trzykrotna medalistka mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała 21 stycznia 1988 roku w Anterselvie, zajmując siódme miejsce w sprincie. Tym samym już w debiucie zdobyła pierwsze punkty. Pierwszy raz na podium zawodów pucharowych stanęła dwa dni później, wygrywając rywalizację w biegu indywidualnym. Wyprzedziła tam Norweżkę Anne Elvebakk i Martinę Stede z RFN. W kolejnych startach jeszcze dziewięć razy stawała na podium zawodów tego cyklu, odnosząc jeszcze cztery zwycięstwa: 28 stycznia 1988 roku w Ruhpolding, 9 marca 1989 roku w Östersund, 1 lutego 1990 roku w Walchsee i 21 stycznia 1993 roku w Anterselvie wygrywała biegi indywidualne. Najlepsze wyniki osiągnęła w sezonie 1987/1988, kiedy zajęła piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Pierwszy medal zdobyła w 1990 roku, podczas mistrzostw świata w Oslo/Mińsku/Kontiolahti. Wspólnie z Nadeżdą Aleksiewą, Mariją Manołową i Cwetaną Krystewą zdobyła tam brązowy medal w biegu drużynowym. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Lahti wywalczyła kolejne dwa medale. Najpierw razem z Aleksiewą, Manołową i Siłwaną Błagoewą zajęła drugie miejsce w biegu drużynowym. Trzy dni później zajęła trzecie w biegu indywidualnym, ulegając jedynie Petrze Schaaf z RFN i Norweżce Grete Ingeborg Nykkelmo. Była też między innymi czwarta w biegu drużynowym podczas mistrzostw świata w Feistritz w 1989 roku. W międzyczasie wywalczyła także srebrny medal w sprincie na mistrzostwach świata juniorów w Galyatető w 1991 roku.

W 1992 roku wystartowała na igrzyskach olimpijskich w Albertville, zajmując 17. miejsce w biegu indywidualnym, 33. w sprincie i 4. w sztafecie. Na rozgrywanych dwa lata później igrzyskach w Lillehammer gdzie zajęła 41. pozycję w biegu indywidualnym, 11. w sprincie i 13. w sztafecie. Brała też udział w igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City w 2002 roku, plasując się na 32. miejscu w biegu indywidualnym, 41. w sprincie i 4. w sztafecie.

W 2003 roku zakończyła karierę.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium w zawodach chronologicznie | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Reprezentacja Bułgarii w biathlonie

Na podstawie artykułu: "Iwa Karagiozowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy