Iwan Łojko


Iwan Łojko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Iwan Aleksandrowicz Łojko (ros. Иван Александрович Лойко) (ur. 6 lutego 1892 w okolicach Mińska, zm. po 1936, wyspa Wajgacz) – as lotnictwa rosyjskiego z 6 potwierdzonymi zwycięstwami w I wojnie światowej.

Iwan Łojko urodził się na Białorusi w okolicach Mińska we wsi Rubiłki (ru. Рубилки Самохваловического). Jego ojciec był gospodarzem, a matka Jewgienija z domu Daniłowa pochodziła ze zubożałej szlachty. Po ukończeniu szkoły parafialnej w 1905 roku rozpoczął naukę w szkole w Mińsku. Kontynuował naukę w Mińsku w szkole wojskowej. Z powodu wybuchu wojny jego nauka w szkole kadetów zakończyła się przyspieszoną promocją po 13 miesiącach nauki. Łojko został przydzielony do 59 Pułku Piechoty stacjonującego w Woroneżu.

Do służby w Carskich Siłach Powietrznych (Императорский военно-воздушный флот) został skierowany w końcu listopada 1914 roku. 20 kwietnia 1915 roku uzyskał licencję pilota i w końcu kwietnia został przydzielony do 30 eskadry przy 9 Armii stacjonującej wówczas w Przemyślu. Latał na samolocie Moran Parasol, który nie był uzbrojony. Na samolocie tym wykonywał zadania rozpoznawcze oraz bombardowania. 6 sierpnia 1915 roku został odznaczony Orderem św Anny kl. 4.

Pierwsze potwierdzone zwycięstwo powietrzne odniósł na samolocie Nieuport 11 na froncie w Rumunii 26 października 1916 roku. Na froncie rumuńskim walczył do końca 1917 roku odnosząc w sumie 5 potwierdzonych oraz 4 niepotwierdzone zwycięstwa. Pełnił funkcję dowódcy 9 eskadry.

Po wybuchu rewolucji Iwan Łojko walczył w szeregach armii generała Piotra Wrangla w randze pułkownika. Po ewakuacji do Istambułu w 1920 roku opuścił armię Wrangla i udał się do Serbii. W Serbii pracował jako mechanik, a później instruktor lotniczy.

Po ogłoszeniu w ZSRR amnestii powszechnej Iwan Łojko powrócił do kraju w 1923 roku. Do 14 sierpnia 1929 roku służył w Armii Czerwonej jako instruktor lotnictwa. 14 sierpnia został aresztowany wkrótce zesłany do obozu pracy. Został zamordowany po 1936 roku w stalinowskim obozie na wyspie Wajgacz.

Iwan Łojko był odznaczony m.in.:

Bibliografia | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Iwan Łojko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy