Iwan Ajwazowski


Iwan Ajwazowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grobowiec Ajwazowskiego w Teodozji

Iwan Konstantinowicz Ajwazowski, ros. Иван Константинович Айвазовский (ur. 29 lipca 1817 w Teodozji na Krymie[1], zm. 19 kwietnia?/2 maja 1900 tamże) – rosyjski malarz-marynista ormiańskiego pochodzenia.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W 1837 roku ukończył Petersburską Akademię Sztuk Pięknych. W 1840 roku rozpoczął podróże po Europie, podczas których zwiedził Włochy, Francję, Portugalię, Holandię i Anglię. Do Petersburga wrócił w 1844 roku, już jako znany malarz-marynista, członek rzymskiej, paryskiej i amsterdamskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W 1845 roku opuścił Petersburg i osiedlił się w rodzinnym mieście Teodozja na Krymie, gdzie miał też najlepsze dla siebie warunki do pracy. W 1847 roku został profesorem Akademii Sztuk Pięknych. Namalował około 6 tys. obrazów tematycznie wiążących się głównie z morzem.

W 1887 roku z okazji jubileuszu 50-lecia pracy na Akademii Sztuk Pięknych otrzymał z rąk ks. Włodzimierza Order św. Włodzimierza II klasy. [2]

Po śmierci spoczął w Teodozji, na cmentarzu przykościelnym przy cerkwi ormiańskiej św. Sergiusza (Surp Sarkis), do parafialnej wspólnoty której należał. Obecnie jego grobowiec jest jedyną pamiątką po tym cmentarzu.

Galeria prac | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Kronika. Jubileusz artysty. Kurier Lwowski 1897 nr 220 (dodatek) s. 2
  2. Kronika. Petersburg Kurier Lwowski 1887 nr 285
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Iwan Ajwazowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy