Iwan Snihurski


Iwan Snihurski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Iwan Snihurski (ur. 18 maja 1784 w Brześcianach, zm. 24 września[1] 1847 w Przemyślu) – greckokatolicki biskup przemyski (od 1818), filantrop i mecenas.

Zarówno ojciec, jak i matka pochodzili z rodzin duchownych greckokatolickich (matka z Werbyckich). Snihurski ukończył gimnazjum w Samborze, studia filozoficzne i teologiczne na Uniwersytecie Lwowskim, następnie wydział teologiczny Uniwersytetu Wiedeńskiego. W 1807 został wyświęcony na diakona, w 1808 przyjął święcenia kapłańskie.

Działacz Towarzystwa Duchownych, odnowiciel przemyskiego greckokatolickiego seminarium duchownego. Założył w Przemyślu dużą bibliotekę i drukarnię, jak również utworzył sieć ukraińskich szkół parafialnych (385 szkół na 697 parafii, 24 szkoły trywialne i 2 główne), fundował stypendia dla ukraińskich studentów. Za jego rządów Przemyśl stał się centrum ukraińskiej oświaty muzycznej.

Został pochowany na nieistniejącym cmentarzu przy ul. Konarskiego. 7 października 1897 jego doczesne szczątki zostały uroczyście przeniesione do podziemi ówczesnej katedry grecko-katolickiej w Przemyślu (dziś kościół karmelitów).

Od 1881 jego imię nosi jedna z ulic na Władyczu.

Przypisy | edytuj kod

  1. Liber mortuorum ecclesiae r.gr. cath. cathedralis Praemisliensis pro civitate, tom III. [dostęp 2016-05-23].

Literatura | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Iwan Snihurski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy