Iwona Lubowska


Iwona Lubowska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Iwona Barbara Lubowska z domu Jarek (ur. 21 kwietnia 1941 w Bełżcu) – polska filolog, nauczycielka, działaczka komunistyczna, posłanka na Sejm X kadencji.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W 1965 ukończyła studia na Wydziale Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego uzyskując tytuł zawodowy magistra filologii klasycznej. W 1974 ukończyła studia podyplomowe z zakresu filozofii, socjologii i nauk politycznych na Uniwersytecie Śląskim, w latach 1969–1971 studiowała eksternistycznie filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1964 rozpoczęła pracę w Bibliotece Narodowej w Warszawie, później zatrudniona jako nauczycielka w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Bielsku-Białej i Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. Od 1980 do przejścia na emeryturę w 2006 była dyrektorem II Liceum im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej. Po zakończeniu pracy w II LO została powołana na stanowisko dyrektora Pierwszego Prywatnego Liceum i Gimnazjum Ogólnokształcącego o Profilu Artystycznym im. Stanisława Wyspiańskiego w Bielsku-Białej.

Od 1970 należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, wchodziła w skład egzekutywy komitetu miejskiego PZPR w Bielsku-Białej. Na X zjeździe partii w lipcu 1986 weszła w skład Komitetu Centralnego PZPR. Była także przewodniczącą rady miejskiej PRON w Bielsku Białej. W grudniu 1988 z inicjatywy Wojciecha Jaruzelskiego powołano ją w skład Biura Politycznego Komitetu Centralnego partii[1]. W 1989 została posłem na Sejm kontraktowy z okręgu ostrowieckiego. Na koniec kadencji należała do Parlamentarnego Klubu Lewicy Demokratycznej, zasiadała w Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego. Po zakończeniu kadencji wycofała się z polityki.

Działaczka Towarzystwa Przyjaciół II LO w Bielsku-Białej[2] i Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Antoni Dudek, Rok 1989 w moskiewskich szyfrogramach, „Biuletyn IPN” nr 4 (39)/2004, s. 70.
  2. Informacje na stronie Towarzystwa Przyjaciół II Liceum im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej. [dostęp 2013-11-27].
  3. M.P. z 2005 r. nr 9, poz. 157
  4. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej. [dostęp 2013-11-27].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Iwona Lubowska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy