Iwonka (film 1925)


Iwonka (film 1925) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Iwonka – polski film niemy z 1925 roku oparty na powieści Juliusza Germana. Film nie zachował się w całości. W 2013 roku w holenderskim archiwum został odnaleziony 20-minutowy fragment[1][2].

W roli tytułowej wystąpiła Jadwiga Smosarska, największa gwiazda polskiego kina w okresie dwudziestolecia międzywojennego[3].

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Fabuła | edytuj kod

Nad osieroconą Iwonką (matka umiera, ojciec ginie w pojedynku) opiekę przejmuje przyjaciel ojca Olistierna. Bez zgody opiekuna Iwonka przyjmuje posadę guwernantki u Wyszomirskiego. Jego syn, Bohdan Wyszomirski, zakochuje się w niej jednak bez wzajemności, ona bowiem żywi uczucia do porucznika Jerzego Grota. Grot wraz ze swoim oddziałem ułanów chroni okolicę przed bandytami. W czasie jednego z takich napadów Iwonka zostaje uprowadzona przez Gabriela. Dziewczynie udaje się jednak zbiec. Zostaje odnaleziona przez Bohdana. Iwonka i Jerzy wyznają sobie miłość. Dziewczynę odwiedza Olistierna i namawia na pójście do szkoły w Warszawie oraz proponuje małżeństwo. Iwonka odmawia. Gdy dowiaduje się, że jej ukochany Jerzy jest w środku krwawej zawieruchy, wyrusza do niego. Odnajduje jego pułk, gdzie kapelan udziela im ślubu.

Zobacz też | edytuj kod

Druga ekranizacja powieści miała miejsce 14 lat później i została przerwana przez wybuch II wojny światowej – por. Iwonka.

Przypisy | edytuj kod

  1. Niezwykłe znalezisko. Filmoteka Narodowa – Nitrofilm, 2013-02-04. [dostęp 2013-03-04].
  2. Łukasz Gazur: „Iwonka” wraca do Polski. Dziennik Polski, 2013-02-11. [dostęp 2021-02-21].
  3. Uważam Rze Historia, nr 6 (63) czerwiec 2017, s. 7

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Iwonka (film 1925)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy