Izabela Święcicka


Izabela Święcicka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Izabela Święcicka z domu Niewiarowska[1] (ur. 1963) – polska mikrobiolożka, profesor nauk biologicznych, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Wykształcenie | edytuj kod

Izabela Święcicka ukończyła liceum w Siemiatyczach w 1982[1]. Magisterium z biologii uzyskała w 1987 na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. W 1999 doktoryzowała się z nauk biologicznych z zakresu mikrobiologii w Instytucie Biologii UwB na podstawie pracy Fenotypowa i genotypowa charakterystyka tlenowych laseczek Bacillus circulans (promotor: Jan Buczek). W 2009 habilitowała się z nauk biologicznych, specjalizacja mikrobiologia stosowana, na Uniwersytecie Warszawskim, przedstawiając monografię Polimorfizm środowiskowych szczepów Bacillus thuringiensis oraz interakcje z organizmami eukariotycznymi. W 2016 otrzymała z rąk Prezydenta RP nominację profesorską[2].

Praca zawodowa i naukowa | edytuj kod

Izabela Święcicka przez pierwszych pięć lat po zakończeniu studiów pracowała jako nauczycielka biologii w białostockich szkołach podstawowych. W 1993 rozpoczęła pracę w Zakładzie Mikrobiologii macierzystej uczelni. W 1995 awansowała na asystentkę, w 2000 na adiunktkę, a w 2010 na profesor nadzwyczajną. W 2009 została kierowniczką Zakładu Mikrobiologii, w 2014 Laboratorium Mikrobiologii Stosowanej. Od 2016 pełni funkcję prorektor do spraw nauki UwB.

Na pobytach stypendialnych lub stażowych przebywała m.in. na: University of California (stypendium Fulbrighta), Université catholique de Louvain, Fraunhofer Institute. Jest autorką ponad 60 publikacji naukowych, w swoim dorobku ma także patent. Zainteresowania badawcze obejmują genetyczne aspekty patogenności wybranych gatunków bakterii, struktura genetyczna i filogeneza środowiskowych populacji bakterii, a także alternatywne metody walki z bakteriami. Wypromowała troje doktorów[3].

Członkini licznych organizacji naukowych, m.in. wiceprzewodnicząca Oddziału Podlaskiego Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów[4].

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Wybitni i znani absolwenci – Zespół Szkół w Siemiatyczach, www.lo-siemiatycze.edu.pl [dostęp 2019-06-03]  (pol.).
  2. Nominacje profesorskie w Pałacu Prezydenckim, www.prezydent.pl, 26 października 2016 [dostęp 2019-06-03]  (pol.).
  3. System Wspomagania Wyboru Recenzentów, recenzenci.opi.org.pl [dostęp 2019-06-03] .
  4. Oddział w Białymstoku Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów, microbiology.pl [dostęp 2019-06-03]  (pol.).
  5. M.P. z 2011 r. nr 108, poz. 1091

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Izabela Święcicka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy