Józef Burek


Józef Burek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Józef Burek (ur. 4 stycznia 1913 w Chropaczowie[1], zm. 20 kwietnia 1987 w Radzionkowie) – działacz społeczny, nauczyciel.

Jego ojciec był górnikiem, matka zmarła, gdy miał 6 lat. W latach 1919–1927 uczęszczał do szkoły powszechnej, a następnie od 1927 do 1932 do Państwowego Seminarium w Mysłowicach, gdzie uzyskał świadectwo dojrzałości i dyplom nauczyciela szkół powszechnych. Od roku 1932 do wybuchu II wojny światowej był zatrudniony w szkołach powszechnych w Opatowicach i Mikołesce w powiecie tarnogórskim. Podczas okupacji pracował przymusowo w Krupskim Młynie w fabryce materiałów wybuchowych oraz w fabryce benzyny syntetycznej w Zdzieszowicach w charakterze robotnika.

Po zakończeniu działań wojennych w 1945 zgłosił się ponownie do pracy nauczycielskiej w szkole podstawowej w Mikołesce. Zamieszkanie z rodziną w Domu Nauczyciela w Radzionkowie związało go z placówkami oświatowymi tego miasta. Pracował w pełnym wymiarze na przełomie lat 40. i 50. w Szkole Podstawowej nr 2 i Liceum Ogólnokształcącym. Po ukończeniu rocznego Studium Państwowego Kursu Nauczycielskiego został przyjęty do pracy w Liceum Pedagogicznym w Chorzowie, a następnie złożył komisyjny egzamin w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi, uzyskując dyplom nauczyciela szkół średnich i zakładów kształcenia nauczycieli w zakresie chemii. W 1967 na skutek likwidacji Liceum Pedagogicznego został przeniesiony do Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Tarnowskich Górach. Jako nauczyciel chemii pracował w nim aż do przejścia na emeryturę w 1973.

Zasłużył się dla społeczności radzionkowskiej jako działacz społeczno-samorządowy. Przez wiele lat związany był z ruchem spółdzielczym (komitety członkowskie, komitety dzielnicowe, Rada Nadzorcza PSS „Społem”) oraz Samorządem Mieszkańców nr 17 i Klubem Seniora. Za wyróżniającą pracę zawodową i społeczną otrzymał liczne odznaczenia i nagrody: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Złota Odznaka ZNP, Złota Odznaka Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego, Odznaka Zasłużonego Działacza Ruch Społecznego, liczne nagrody Ministerstwa Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Józef Burek zmarł 20 kwietnia 1987 roku, jego grób znajduje się na cmentarzu radzionkowskim.

Przypisy | edytuj kod

  1. od 1951 dzielnica Świętochłowic

Bibliografia | edytuj kod

  • Głos Radzionkowski - wyd. nr 19/403, 11 października 2006
Na podstawie artykułu: "Józef Burek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy