Józef Demontowicz


Józef Demontowicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Józef Błażej Demontowicz (ur. 1823, zm. 1876 w Sztokholmie) – działacz powstańczy, delegat Rządu Narodowego na kraje skandynawskie.

Józef Demontowicz

W latach 1860-1861 współorganizował kółka socjalistyczne w Kownie, w marcu 1862 został pełnomocnikiem Komitetu Centralnego Narodowego na Prusy Zachodnie (obecne Pomorze). Od września 1862 teren jego działalności powiększył się o Wielkopolskę. W grudniu 1862 odbył podróż do Liège i Berlina aby zakupić broń dla przygotowywanego powstania styczniowego. Broń przesyłano poprzez Gdańsk i Królewiec, transporty były nadzorowane przez Demontowicza. W 1863 nie udała się wyprawa morska z Londynu na Żmudź[1], wówczas Józef Demontowicz postanowił nie powrócić do zajętej przez zaborców ojczyzny. Zatrzymał się w Sztokholmie, gdzie pełnił funkcję delegata Rządu Narodowego na kraje skandynawskie i komisarza tego Rządu w Szwecji[2]. Utrzymywał kontakt z Michałem Bakuninem. Po upadku powstania styczniowego osiadł na stałe w Sztokholmie, pomagał emigrantom z Polski w sprawach socjalnych[3].

Spoczywa na Norra begravningsplatsen.

Przypisy | edytuj kod

  1. Centrum Informacji Anarchistycznej, O pewnej ekspedycji, w celu Polski ratowania obmyślonej, na którą w ostatniej chwili załapał się Michał Bakunin
  2. rozbrat.org, M.Bakunin Listy adresowane do Hercena i Ogariowa
  3. Welecja, Dorpatczycy w powstaniu styczniowym
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Józef Demontowicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy