Józef Girotti


Józef Girotti w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Józef Girotti, właśc.Giuseppe Girotti (ur. 19 lipca 1905 w Alba zm. 1 kwietnia 1945 w Dachau) – włoski duchowny, dominikanin, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w biednej rodzinie. W wieku 13 lat wstąpił do seminarium Dominikanów Chieri i studiował Pismo Święte w Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie[1]. 3 sierpnia 1930 przyjął w Chieri święcenia kapłańskie[2]. W 1934 powrócił do Włoch i zaczął wykładać Pismo Święte w studium dominikańskim w Turynie[2]. Mimo młodego wieku cieszył się dużym autorytetem jako profesor i był bardzo lubiany przez uczniów[2].

Męczeńska śmierć i beatyfikacja | edytuj kod

29 sierpnia 1944 został aresztowany i wysłany do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zmarł 1 kwietnia 1945[1]. Za uratowanie Żydów poprzez organizowanie bezpiecznych kryjówek i dróg ewakuacji z Włoch został uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata[1][3]. W 1988 kuria metropolitalna w Turynie rozpoczęła jego proces beatyfikacyjny, a 27 marca 2013 papież Franciszek podpisał dekret zezwalający na beatyfikację włoskiego dominikanina, która odbyła się 26 kwietnia 2014 w Alba[2][4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Beato Giuseppe Girotti Sacerdote domenicano, martire (wł.). santiebeati.it.
  2. a b c d 26 kwietnia beatyfikacja męczennika z Dachau (pol.). deon.pl.
  3. Józef GirottiJad Waszem (ang.).
  4. Włochy: beatyfikacja męczennika z Dachau, który ratował Żydów (pol.). wiara.pl.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Józef Girotti" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy