Józef Jan Krukierek


Józef Jan Krukierek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Józef Jan Krukierek (ur.15 marca 1888 w Krośnie, zm. 22 maja 1950 w Krośnie) – działacz społeczny, pedagog i publicysta.

Życiorys | edytuj kod

Syn Jana, rolnika i Franciszki Zajdel. Ukończył męskie seminarium nauczycielskie w Krośnie, a następnie wstąpił do Legionów Polskich, służył w 6 Pułku Piechoty III Brygady. Po powrocie do Krosna podjął pracę nauczyciela, równolegle działając społecznie i udzielając się w życiu kulturalnym miasta. Założył i przez redagował „Głos Krośnieński”, czasopismo będące organem Związku Legionistów Polskich i BBWR.

W latach 1928-1929 ukazało się osiem numerów Głosu. W pamięci potomnych Józef Krukierek zapisał się jako publicysta regionalny, w 1935 opublikował monografię „Paweł z Krosna”, a rok później "Przewodnik turystyczny po Krośnie i okolicy". Był też jednym z pierwszych wydawców krośnieńskich pocztówek.

Za zasługi podczas służby w Legionach, a później za dokonania na rzecz regionu odznaczono Józefa Krukierka Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Legionowym, Medalem Niepodległości[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Krosno24.pl, ciekawi ludzie, J.J.Krukierek
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Józef Jan Krukierek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy