Józef Jan Wielopolski


Józef Jan Wielopolski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Józef Jan Nepomucen Wielopolski herbu Starykoń (ur. ok. 1760, zm. w 1838 w Grodzcu) – sędzia ziemski wiślicki[1], hrabia, ostatni XI ordynat całości Ordynacji Myszkowskich w latach 1809—1813.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Syn Franciszka Wielopolskiego i Elżbiety Bielińskiej. Żonaty z Joanną Bielińską[2]. Prowadząc życie ponad stan i nieodpowiednio zarządzając majątkiem Ordynacji Myszkowskich doprowadził do jej ogromnego zadłużenia. Aby wyjść z długów zmuszony był skorzystać z pomocy prawnej. Z impasu pomógł mu wyjść Jan Olrych Szaniecki znany warszawski prawnik, jednak odbyło się to kosztem sprzedaży części majątku ordynacji. Tak więc aby spłacić długi sprzedany został Pińczów wraz z częścią dóbr ziemskich w skład których wchodziło 6 kluczy ziemskich ze wspomnianym Pińczowem i Szańcem. Dobra te nabył prawnik Jan Olrych który od nazwy dóbr Szaniec przyjął nazwisko Szaniecki[3]. Działania Wielopolskiego poprowadziły do rozpadu ordynacji, utraty przez niego funkcji ordynata oraz długotrwałego procesu sądowego. W konsekwencji jego decyzji oraz tego że nie pozostawił męskiego potomka, nowym ordynatem okrojonej ordynacji został jego brat stryjeczny Józef Stanisław Wielopolski a następnie Aleksander Wielopolski.

Odznaczony Orderem Świętego Stanisława w 1788 roku i Orderem Orła Białego w 1792 roku[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Szymon Konarski, Kanoniczki warszawskie, Paryż 1952, s. 175.
  2. Robert Zwierzyniecki, Ordynacja Myszkowskich czyli kto miał Chroberz Książ i Szaniec. Kraków 2017, s.47.
  3. Andrzej Dziubiński Przechadzka po Pińczowie i okolicy. Pińczów: Muzeum Regionalne w Pińczowie, 1992. s. 15.
  4. Szymon Konarski, Kanoniczki warszawskie, Paryż 1952, s. 175.

Bibliografia | edytuj kod

  • Andrzej Dziubiński: Przechadzka po Pińczowie i okolicy. Pińczów: Muzeum Regionalne w Pińczowie, 1992. ISBN 83-60166-64-1.
  • Robert Zwierzyniecki: Ordynacja Myszkowskich czyli kto miał Chroberz, Książ i Szaniec. Kraków: Ridero, 2017, s. tak. ISBN 978-83-8104-906-1.

Przypisy | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Józef Jan Wielopolski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy