Józef Kozłowski (plastyk)


Józef Kozłowski (plastyk) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Józef Kozłowski (ur. 3 maja 1905 w Grabarce k. Berdyczowa, zm. 5 stycznia 1991 w Toruniu) – polski artysta plastyk, profesor nadzwyczajny w Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Wychowywał się we Lwowie, gdzie po wkroczeniu Wojska Polskiego wstąpił ochotniczo do 5 Pułku Piechoty Legionów i uczestniczył w obronie miasta przed bolszewikami. Po zakończeniu wojny wyjechał do Warszawy, gdzie w 1923 przystąpił do egzaminów wstępnych do Szkoły Sztuk Pięknych, ale nie został przyjęty. Po przeniesieniu się do Poznania od 1925 przez cztery lata studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego, a następnie pracował w charakterze dekoratora i scenografa Teatru Polskiego w Poznaniu. Dwa lata po ukończeniu studiów, w 1931 zamieszkał w Gdyni, gdzie rozpoczął pracę dekoratora i architekta wnętrz. Zaprojektował wystrój recepcji Dworca Morskiego, wnętrz gmachu Komunalnej Kasy Oszczędności oraz stoiska Wystawy rzemieślniczo-przemysłowej, która odbyła się w Gdyni w czerwcu i lipcu 1935. Tworzył również plakaty i przeźrocza reklamowe oraz projekty wystroju sal balowych. Poślubiwszy Felicję Kałamajską pochodzącą z toruńskiej rodziny kupieckiej związał się z tym miastem do końca życia. W 1945 objął początkowo stanowisko naczelnika Wojewódzkiego Wydziału Kultury i Sztuki, a następnie referenta do spraw kultury i sztuki przy Prezydencie Miasta Torunia. Również w 1945 był założycielem Spółdzielni Artystów "Rzut", która po czterech latach weszła w skład Cepelii. Józef Kozłowski do 1952 pełnił tam funkcję kierownika, a później doradcy artystycznego. Od 1947 posiadał tytuł artysty malarza w zakresie architektury wnętrz, w 1954 związał się zawodowo z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, początkowo jako asystent, następnie objął stanowisko docenta, a później adiunkta. Od 1962 kierował Katedrą Projektowania Wnętrz, równocześnie został też prodziekanem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i pełnił tę funkcję do 1966. W 1965 poślubił Barbarę Narębską-Dębską,graficzkę. W 1974 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, rok później przeszedł w stan spoczynku.

Wybrane realizacje | edytuj kod

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. KatarzynaK. Kluczwajd KatarzynaK., MichałM. Pszczółkowski MichałM., Toruński modernizm: architektura miasta 1920-1989, 2016 .

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Józef Kozłowski (plastyk)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy