Józef Kut


Józef Kut w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

bł. ks. Józef Kut (ur. 21 stycznia 1905 w Sławinie, zm. 18 września 1942 w Dachau (KL)) – polski duchowny katolicki, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Był synem Józefa i Marianny z domu Piaskowskiej. Maturę zdał w 1924 w Gimnazjum Męskim w Ostrowie Wielkopolskim. Studiował w Seminarium Duchownym w Poznaniu i Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1929.

Pierwszą pracę duszpasterską podjął w Chodzieży, od 1930 do 1936 był wikariuszem w parafii pod wezwaniem św. Marcina w Poznaniu. W 1936 został proboszcz parafii Gościeszyn.

30 października 1941 roku został aresztowany przez gestapo i przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau. Odmówił wyrzeczenia się posługi kapłańskiej i podpisania niemieckiej listy narodowościowej, rezygnując w ten sposób z możliwości uwolnienia z obozu. Torturowany, zmarł z głodu i chorób w obozie koncentracyjnym, a jego ciało spalono w krematorium.

Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w gronie 108 męczenników II wojny światowej.

Został uhonorowany m.in. portretem w galerii wykładowców i absolwentów w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kompałły i Lipskiego (d. Gimnazjum Męskie). Męczeńską śmierć upamiętnia tablica obok domu rodzinnego ks. Józefa.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Patron

Bibliografia | edytuj kod

  • Włodzimierz J Chrzanowski: Błogosławiony ks. Józef Kut – kapłan i męczennik. Poznań: Elf, 2003. ISBN 83-908195-7-0.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Józef Kut" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy