Józef Moszyński


Józef Moszyński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Józef Moszyński herbu Łodzia (ur. w 1860, zm. w 1914 w Grodzisku Mazowieckim) – polski architekt.

Zarys biografii | edytuj kod

Był synem Juliana Moszyńskiego i Eweliny z Kraskowskich. Po ukończeniu warszawskiego liceum realnego wstąpił do założonego w 1832 Instytutu Inżynierów Cywilnych (ros. Санкт-Петербургский государственный архитектурно-строительный университет) w St. Petersburgu. Po ukończeniu studiów w 1887 był szefem technicznym w departamencie spraw religijnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W 1890 został kierownikiem budowy gmachu departamentu policji w St. Petersburgu. Mianowany tajnym radcą dworu. Działał w środowisku Polonii w St. Petersburgu, wspierając materialnie studiujących tam polskich studentów.

Jest autorem projektu kompleksu szpitalnego dla nerwowo chorych w Sivoricach k. St. Petersburga. Jednocześnie był wykładowcą w Instytucie Inżynierów Cywilnych.

Będąc już w Polsce, wybudował w 1903 w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Kościuszki 12 (dawnej Ogrodowej) charakterystyczną willę z wieżą. Utrzymany w stylu secesyjnym budynek nosi nazwę „Niespodzianka”. Moszyński prawdopodobnie jest także autorem grodziskiego „domu rejenta” przy ul. Bałtyckiej oraz budynku przy ul. Kilińskiego 16.

Zmarł w Grodzisku Mazowieckim i został pochowany na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

Odznaczenia | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Marek Cabanowski, Grodziszczanie, cz. 2, wyd. Ośrodek Kultury w Grodzisku Mazowieckim 1999
Na podstawie artykułu: "Józef Moszyński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy