Józef Razowski


Józef Razowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Józef Razowski (ur. 20 kwietnia 1932 w Milówce) – entomolog, lepidopterolog, prof. dr hab., członek honorowy PTEnt, członek korenspondet PAU, b. dyrektor Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Studiował na Politechnice Krakowskiej, gdzie w 1953 uzyskał stopień inżyniera, pracę magisterską obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1958. W 1961 przedstawił pracę doktorską, zaś pięć lat później uzyskał tytuł doktora habilitowanego. W 1973 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego[1], a w 1983 profesora zwyczajnego.

Lepidopterolog zajmujący się systematyką, morfologią, anatomią, bionomią i ekologią motyli, głównie z rodziny Tortricidae; prowadzi badania faunistyczne i zoogeograficzne na obszarze Palearktyki oraz Krainy Neotropikalnej; publikuje w zakresie historii zoologii, tworzy system informacji o zbiorach zoologicznych w Polsce.

Józef Razowski specjalizuje się w zakresie taksonomii motyli (Lepidoptera), zwłaszcza z rodziny zwójkowatych (Tortricidae)[1]. Opisał ponad 1000 nowych taksonów, stworzył nowe koncepcje filogenezy motyli, uporządkował polskojęzyczne nazewnictwo morfologii owadów. Jest autorem ponad 300 publikacji naukowych, w tym kilku książek i monografii oraz 3 zeszytów z serii Klucze do oznaczania owadów Polski i 9 tomów z serii Monografie Fauny Polski.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c ISEZ PAN: Prof. dr hab. Józef Razowski (1932 – ) (pol.). Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. [dostęp 2019-02-16].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Józef Razowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy