Józef Rychter


Józef Rychter w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób aktora Józefa Rychtera na Starych Powązkach w Warszawie

Józef Rychter (ur. 9 września 1820 w Kraśniku, zm. 25 czerwca 1885 w Warszawie) – polski aktor, reżyser, dyrektor teatru.

Syn aptekarza. Debiutował 18 października 1838 w Lublinie w zespole T.A. Chełchowskiego w roli Zbójcy (Robert Diabeł E. Raupacha). W końcu 1840 osiadł w Krakowie, gdzie grał przez cztery sezony i gdzie ożenił się (w 1841) z aktorką Agnieszką Markowską. W 1845 przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował do 1869 jako aktor i reżyser. Wykładał też w Szkole Dramatycznej. Występował także w teatrach Kalisza, Kielc, Poznania, Lwowa, Łodzi, Tarnowa, Petersburga.

„...jako aktor charakterystyczny Rychter wybił się na jedno z pierwszych miejsc w teatrze polskim swojego pokolenia. Fundamentem jego sławy były trzy role w komediach A. Fredry: Cześnik (Zemsta), Jowialski (Pan Jowialski), Radost (Śluby panieńskie). Najważniejsza była rola Cześnika, ważne ogniwo w tradycji fredrowskiej. Rychter wzorował ją na premierowej kreacji J. N. Nowakowskiego[1].

Skłócony ze środowiskiem zmarł w zupełnym osamotnieniu. Pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 13-5-8)[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965. Warszawa: PWN, 1973, s. 905.
  2. Cmentarz Stare Powązki: JÓZEF RYCHTER, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-03-07] .
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Józef Rychter" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy