Józef z Kupertynu


Józef z Kupertynu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Józef z Kupertynu (Copertino), wł. Giuseppe Maria Desa (ur. 17 czerwca 1603 w Copertino, zm. 18 września 1663 w Osimo) – franciszkanin konwentualny, święty Kościoła katolickiego, mistyk.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Ojciec, Feliks Desa, był stolarzem, który uciekł przed dłużnikami. Wychowaniem dziecka zajmowała się głównie matka, Francescina z domu Banaca, która urodziła go w zagrodzie. Kilkukrotnie prosił o przyjęcie do franciszkanów konwentualnych oraz kapucynów, ale był odrzucany z powodu swojej domniemanej głupoty. Ostatecznie został przyjęty do franciszkanów konwentualnych, najpierw w charakterze brata laika. Z czasem pozwolono mu przygotować się do przyjęcia święceń. W 1627 r. złożył profesję wieczystą, a 8 marca 1628 r. otrzymał święcenia i rozpoczął pracę duszpasterską.[1]

Według legendy, w 1630 r. w czasie procesji ku czci św. Franciszka miał pierwsze uniesienie ekstatyczne połączone z lewitacją, obserwowane przez tłumy[potrzebny przypis]. Lewitacje miały następować codziennie[potrzebny przypis] i odbywać się w momentach uniesienia duchowego (ekstazy)[potrzebny przypis] lub były wynikiem konwulsji lub zatrucia[2]. Świadkiem lewitacji miał być również papież Urban VIII.[potrzebny przypis] W związku z tymi pogłoskami inkwizycja neapolitańska przeprowadziła trwające trzy lata śledztwo, które doprowadziło do jego uniewinnienia[potrzebny przypis]. Sprawą wielokrotnie zajmował się też Święte Oficjum. Józefa przeniesiono w końcu do klasztoru Sacro Convento w Asyżu, gdzie przebywał w latach 1639-1653, a następnie do Pietrarubbii, gdzie przebywał do 1657 roku. Przez krótki czas przebywał również w klasztorach kapucynów.

Sława Józefa rozpowszechniała się, powodując jego kult tak we Włoszech, jak i w Europie. Odwiedzali go księża, zakonnicy, dostojnicy Kościoła, biskupi i kardynałowie, a także głowy koronowane. Wśród nich przyszły król Polski Jan II Kazimierz Waza, który, podobno, chcąc dowiedzieć się, czy kiedykolwiek zostanie królem, zapytał o to świętego w 1646 r. i uzyskał następującą odpowiedź: Ach, będziesz, ale ani tobie pożądanem, ani dla poddanych twych użytecznym królowaniem[3].

Zmarł w Osimo (Marche, Włochy) 18 września 1663 r. Tam też, w krypcie tamtejszej bazyliki jego imienia, spoczywają jego relikwie.

W postaci św. Józefa teolodzy upatrywali przykładu mistyka, a współcześni widzieli w nim uosobienie św. Franciszka z Asyżu.[potrzebny przypis]

Pamięć Józefa z Kupertynu otoczona jest w Kościele katolickim kultem. Jego beatyfikacji dokonał 24 lutego 1753 roku papież Benedykt XIV, zaś kanonizował go 16 lipca 1767 roku Klemens XIII. Wspomnienie liturgiczne w kalendarzu zakonów franciszkańskich obchodzone jest 19 września.

Święty jest patronem lotników, astronautów, podróżujących drogą powietrzną, pilotów wojsk NATO i studentów zdających egzaminy lub testy, szczególnie tych, którzy mają problemy z nauką.[potrzebny przypis]

Filmy | edytuj kod

Filmem opartym na biografii św. Józefa z Kupertynu jest:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. MichaelM. Grosso MichaelM., The Man Who Could Fly: St. Joseph of Copertino and the Mystery of Levitation, www.abebooks.com [dostęp 2020-12-26]  (ang.).
  2. MarcM. Kreidler MarcM., Secrets of ‘The Flying Friar’: Did St. Joseph of Copertino Really Levitate? | Skeptical Inquirer, 1 lipca 2018 [dostęp 2020-12-26]  (ang.).
  3. Podhorodecki Leszek, Wazowie w Polsce, Warszawa 1985, s. 336.
  4. Święty mimo woli. filmweb.pl. [dostęp 2019-03-23].

Bibliografia | edytuj kod

  • H. Fros SJ, F. Sowa, Księga imion i świętych, t. 3: H-Ł, Kraków: WAM, 1997, ​ISBN 83-7097-464-3​, s. 352-353.
  • Alfio Giaccalia, Św. Józef z Kupertynu – Święty lotów,Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, Niepokalanów 1995 ​ISBN 83-86412-37-2
  • GustavoG. Parisciani GustavoG., Józef z Kupertynu – święty patron studentów, Zdzisław JózefZ.J. Kijas (tłum.), MałgorzataM. Sternal (tłum.), AnnaA. Lechocka (tłum.), Niepokalanów: Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, 1995, ISBN 83-86412-33-X, OCLC 750679061 .
  • Gustavo Parisciani, The flying saint: The life of St. Joseph of Cupertino, Osimo, Italy, 1968
  • Tadeusz Słotwiński, Maksymilian Damian, Święci franciszkańscy na każdy dzień, Wrocław 2008, s. 395-396
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Józef z Kupertynu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy