Józef z Nazaretu (film)


Józef z Nazaretu (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Józef z Nazaretu (wł. Giuseppe di Nazareth, także Gli amici di Gesù – Giuseppe di Nazareth) – film religijny w koprodukcji niemiecko-włoskiej na podstawie biblijnych Ewangelii[1], opowiadający o losach przybranego ojca Jezusa ChrystusaJózefa. Film wyreżyserował w 2000 Raffaele Mertes. Autorem scenariusza był Gareth Jones, na podstawie dzieła Gianmario Pagano. Muzykę do obrazu skomponowali Marco Frisina[2].

Film został pierwszy raz zaprezentowany przez włoską telewizję Canale 5 5 stycznia 2000. Obejrzało go wówczas 6 251 000 widzów, co stanowiło 26,40% całej widowni, zasiadającej przed telewizorami tego wieczoru[3]. Oprócz prezentacji telewizyjnych film wydany został na płytach DVD w kilku krajach, m.in. we Włoszech przez wydawnictwo San Paolo z komentarzem biblisty z Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie Gianantonio Borgonovo[4]. Zarówno we Włoszech jak i w Niemczech podawano rozbudowany tytuł filmu: Przyjaciele Jezusa − Józef z Nazaretu.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Józef, cieśla z Nazaretu, żył w czasach wielkich przemian politycznych. Któregoś dnia spotkał Joachima z żoną Anną i córką Marią. Podczas starć Joachim zostaje śmiertelnie raniony. Józef obiecał mu, że pobierze się z Marią. Po powrocie do miasta z podróży w celach zarobkowych odkrywa, iż Maria jest brzemienna. Maria informuje go o widzeniu Archanioła Gabriela i o tym, iż została przez Boga wybrana na matkę Mesjasza, którego tak wyczekiwały pokolenia Żydów. Początkowo Józef postanowił ją oddalić, jak nakazywało prawo mojżeszowe. Po widzeniu przyjął ją jednak do swego domu. W toku narracji filmowej przedstawione zostały: podróż do Betlejem, narodziny Jezusa, ucieczka do Egiptu, powrót do Palestyny. Opowieść kończy scena śmierci Józefa[4].

Obsada | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Por. Mt i Łk.
  2. Gli amici di Gesù - Giuseppe di Nazareth (ang.). imdb.com. [dostęp 2011-06-15].
  3. Giuseppe di Nazareth (wł.). luxvide.it. [dostęp 2011-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-07)].
  4. a b Giuseppe di Nazareth (wł.). stpauls.it. [dostęp 2011-06-15].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Filmy w reżyserii Raffaele’a Mertesa
Na podstawie artykułu: "Józef z Nazaretu (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy