Józefina Amalia Potocka


Józefina Amalia Potocka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Jan Chrzciciel Lampi, Józefina Amalia Potocka z córką Pelagią

Józefina Amalia Potocka z Mniszchów (ur. 29 sierpnia 1752, zm. w październiku 1798 w Petersburgu) – polska malarka-amatorka, kolekcjonerka obrazów.

Życiorys | edytuj kod

Córka Jerzego Augusta Mniszcha i Marii Amalii z Brühlów (1737–1772 w Dukli).

Przyszły mąż Józefiny, Stanisław Szczęsny Potocki, ślub greckokatolicki ukrywany przed Potockimi wziął z Gertrudą z Komorowskich w Niestanicach, 16 grudnia 1770.

Matce Józefiny – Amalii Mniszchowej przypisywane jest zorganizowanie 13 lutego 1771, wspólnie z Potockimi, zamachu na pierwszą żonę młodego (18-letniego wówczas) Szczęsnego Potockiego – Gertrudę z Komorowskich w związku z tym, że małżeństwo z Potockim Mniszchowie i Potoccy planowali dla Józefiny. Zamachu dokonano we włościach Mniszchów, w okolicach Dukli. Rok później w wieku 35 lat zmarła Amalia – według wersji oficjalnie ogłoszonej przez rodzinę na gruźlicę, inna wersja mówi, że po zażyciu trucizny.

Dwa lata po śmierci matki, 1 grudnia 1774, w Dukli, Józefina Mniszchówna wyszła za mąż za tak pożądanego dla niej przez rodziców Stanisława Szczęsnego Potockiego, wówczas już wdowca po zmarłej Gertrudzie. Mieli jedenaścioro dzieci, ale tylko trojgu przypisuje się ojcostwo Stanisława Szczęsnego[1]. Józefina Amalia miała wiele romansów, ojcem kilkorga dzieci miał być, przywieziony jeszcze z Dukli, Józef Klembowski (Kłębowski), pełniący funkcję marszałka dworu Potockiej. Później jej amantami byli: Dzierżański, pułkownik regimentu targowickiego, domniemany ojciec Idalii, i Tadeusz Mossakowski, dowódca milicji nadwornej w Tulczynie[2].

Przebywając w 1793 roku w Sankt Petersburgu, Szczęsny spotkał małżonkę, Józefinę Amalię, z którą nie żył od pewnego czasu. Porozumiał się z nią w sprawach majątkowych i w zamian za przekazanie jej w zarząd wszystkich majątków otrzymywał rentę w wysokości 900 tysięcy złotych polskich.

Na początku 1798 r. sąd biskupi (konsystorski) w Kamieńcu Podolskim ogłosił rozwód Stanisława z Józefiną, która zmarła w październiku w Petersburgu.

Jej dzieci to:

Przypisy | edytuj kod

  1. Łojek J. (1983, wyd. II), Potomkowie Szczęsnego. Dzieje fortuny Potockich z Tulczyna 1799–1921, Lublin, Wydawnictwo Lubelskie, ​ISBN 83-222-0119-2
  2. Maria Czeppe, Józefina Amelia Potocka z Mniszchów, Biografia w Internetowym PSB

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Józefina Amalia Potocka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy