Józefina Anwhistle


Józefina Anwhistle w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Józefina Anwhistle, ciotka Józefina (ang. Josepina Anwhistle) – postać fikcyjna, występująca w 3. księdze Serii Niefortunnych Zdarzeń i ostatnim rozdziale 3. księgi Serii Niewłaściwych Pytań, napisanych przez Daniela Handlera pod pseudonimem Lemony Snicket, w filmie Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń i serialu Seria niefortunnych zdarzeń. Jest trzecim w kolejności opiekunem sierot Baudelaire, szwagierką ich dalszej kuzynki[1] i wdową po Izaaku Anwhistle. Należała do WZS. Ginie z rąk Hrabiego Olafa na Jeziorze Łzawym.

Spis treści

Charakter | edytuj kod

Ciotka Józefina od czasu śmierci swojego męża była niezwykle lękliwą osobą. W swoim domu nie pozwalała zapalać kuchenki gazowej, otwierać drzwi za klamkę (należało je mocniej popchnąć, w przeciwnym razie „klamka mogłaby roztrzaskać się na milion kawałeczków, które trafiłyby do oczu”) ani korzystać z telefonu i dzwonka do drzwi, gdyż mogłyby porazić prądem. Szczególnie bała się akwizytorów (z tego powodu zawiesiła przed drzwiami tabliczkę z napisem „Odejdźcie stąd!”). Jej życiowym hobby była gramatyka. Wielokrotnie poprawiała błędy swoich współrozmówców, także w momentach zagrożenia życia.

Adaptacje | edytuj kod

W filmie ciotkę Józefinę zagrała Meryl Streep, a w serialu Alfre Woodard.

Różnice względem powieści | edytuj kod

  • W książce (a także w filmie) ciotka Józefina tak bardzo bała się utonięcia w Jeziorze Łzawym, że obiecała Olafowi w zamian za ratunek „zmienić nazwisko, przefarbować włosy, założyć barwne szkła kontaktowe i wyjechać daleko”, natomiast w serialu lęki Józefiny znikają, stawia się ona hrabiemu, gdyż najważniejszą są dla niej dzieci.

Przypisy | edytuj kod

  1. Rozdział pierwszy, [w:] LemonyL. Snicket LemonyL., Ogromne Okno, mówi o tym pan Poe .
Na podstawie artykułu: "Józefina Anwhistle" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy