Jühnde


Na mapach: 51°28′N 9°48′E/51,466667 9,800000

Jühnde w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jühnde – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Getynga, wchodzi w skład gminy zbiorowej Dransfeld. Miejscowość słynie z podejmowanych inicjatyw ekologicznych.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Średnie opady w Jühnde w latach 1961-1990 według Deutscher Wetterdienst

Jühnde jest położone w centralnej części Niemiec, w powiecie Getynga (Dolna Saksonia). Miejscowość leży na południowy wschód od góry Hoher Hagen, około 13 km na południowy zachód od Getyngi i 13 km na północny wschód od Hann. Münden. Przez północno-wschodnią część wsi przebiega droga L559. Urząd gminy znajduje się na północnym zachodzie miejscowości, przy ulicy Am Schedener Stieg[5]. Miejscowość otoczona jest przez liczne pola uprawne. Gmina Jühnde składa się z dwóch miejscowości: Jühnde i Barlissen.

Klimat | edytuj kod

Jühnde znajduje się w obszarze klimatu umiarkowanego. Miesiącem o największych opadach atmosferycznych jest czerwiec[6].

Historia | edytuj kod

Pierwsza wzmianka o Jühnde pochodzi z 960 r., z czasów Ottona I Wielkiego, kiedy zamek na drodze z Münden do Getyngi nie został jeszcze wybudowany. W X wieku powstał tam zamek, który niedługo później został opuszczony. W 1664 nieruchomość została zakupiona przez Ottona Freiherra Grote − znanego i szanowanego przez lokalną ludność działacza − który zamek odbudował. Wioska ucierpiała za czasów okupacji francuskiej dokonanej przez Napoleona I Bonaparte. Potomkiem Ottona Freiherra Grote jest Rüdiger Freiherr Grote, który przejął w 1963 roku zamek. W 1805 roku w Jühnde powstał park utrzymany w stylu wczesnego romantyzmu[7][8].

Demografia | edytuj kod

Rycina przedstawiająca panoramę Jühnde (XVII w.)

Liczba ludności miejscowości na przestrzeni ostatnich 25 lat ma tendencję wzrostową. W roku 2011 liczba ludności zmalała. Gęstość zaludnienia to 43 osób/km2[2].

Herb | edytuj kod

Herb Jühnde przedstawia bramę i mur obronny z blankami. Na bramie znajduje się przekrzywiony herb przedstawiający złoty półksiężyc na czerwonym tle. Po bokach bramy znajdują się kłosy zboża[9].

Polityka | edytuj kod

W radzie gminy Jühnde urzęduje 11 radnych: w tym siedem z SPD, 7 z CDU i jeden z GRÜNE[10]. Burmistrzem jest Dietmar Bode[11].

Burmistrzowie Jühnde[12]


Ochrona środowiska | edytuj kod

Widok na Jühnde z północnego zachodu − z wieży Gauss

Z inicjatywy jednostki naukowej Interdisziplinäres Zentrum für Nachhaltige Entwicklung na Uniwersytecie w Getyndze, Jühnde jest pierwszą całkowicie bioenergetyczną miejscowością w Niemczech[14][15].

Celem inicjatywy jest zapewnienie miejscowej społeczności całkowitej samowystarczalności przy jednoczesnej ochronie środowiska naturalnego. W tym celu w 2005 roku został skutecznie wdrożony odpowiedni program działań. Od 2007 miejscowość ograniczyła emisję dwutlenku węgla do poziomu spełniającego wymogi Unii Europejskiej na rok 2050[16].

Największa część wytwarzanej energii pochodzi z biomasy. Biogaz powstający codziennie przy fermentacji około 32 ton kiszonki i 29 m3 gnojownicy wykorzystywany jest do produkcji ciepła i energii elektrycznej[17]. Powstała w ten sposób energia dostarczana jest do lokalnej sieci energetycznej, a ciepło − przez podziemną sieć ciepłowniczą, wprost do ok. 200 domostw. Jeśli zimą miejscowość nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii, w ciepłowni spalane są odpady drzewne.

Jühnde jest w stanie produkować około 4 mln kWh rocznie, w przybliżeniu dwa razy więcej niż wynosi roczne zużycie energii przez całą wioskę. Cena 1 kWh wynosi około 17 centów, co daje roczne przychody ze sprzedaży wynoszące około 600 000 euro. Ponadto, przeciętne gospodarstwo domowe oszczędza na energii odnawialnej, w stosunku do cen konwencjonalnej energii elektrycznej, około 750 euro rocznie[12].

Dzięki podjętym przez mieszkańców działaniom, Jühnde stało się znane nie tylko w Niemczech, ale i na całym świecie. W 2005 roku przedstawiciele m.in. USA i Japonii przybyli do Jühnde, aby obejrzeć tę pierwszą bioenergetyczną miejscowość i zaczerpnąć pomysły na sposoby ochrony środowiska naturalnego we własnych krajach.

Wraz ze zmianą sposobu pozyskiwania energii nastąpiła zmiana mentalności mieszkańców Jühnde. Dba się tam o niestosowanie pestycydów i nawozów sztucznych, stara się zapobiegać sztucznej erozji gleb.

Obiekty turystyczne | edytuj kod

Kościół św. Marcina

Jühnde jest znane przede wszystkim z zamku i dużej ilości zieleni, jednak istnieją też obiekty o konstrukcji szkieletowej, powstałe od XVII do XIX wieku.

Kościół św. Marcina | edytuj kod

Ewangelicki Kościół Luterański pw. św. Marcina jest położony w północnej części miasta. Najstarsze zabudowania kościelne pochodzą z okresu od VII do IX wieku. W dokumentach pierwsza wzmianka o kościele pojawiła się w 1217 roku. W jednej ze ścian kościoła znajduje się płyta nagrobna, na której widnieje napis: „IN PACE AMEN ANNO 1507“. 13 stycznia 1583 rozpoczęto budowę drugiej części kościoła. W 1735 roku miał on już łącznie 90 metrów długości i 26 metrów szerokości. Powstała też, wybudowana na planie kwadratu i zwieńczona kopułą z latarnią, wieża. Całość została otoczona kamiennym murem. Nowa ambona i ołtarz zostały wybudowane pod koniec XVIII wieku. Wieżę odrestaurowano i przebudowano w 1958 roku. Wnętrze kościoła zostało odrestaurowane w 1968 roku. Niedawno, kościół był ponownie restaurowany. Niestety zostały wtedy zamurowane bardzo ważne, drewniane elementy jego architektury[18].

Organy | edytuj kod

Organy kościelne zostały wykonane w 1968 roku przez Rudolfa Janke. Posiadają dwa manuały i klawiaturę pedałową oraz 10 registrów.

Dzwony | edytuj kod


Godziny bicia dzwonów | edytuj kod
Organy w kościele

Od poniedziałku do piątku:

 • Rano: o 7, przez 5 minut; dzwon 2 (h1)
 • Południe: o 11, przez 5 minut; dzwon 2 (h1)
 • Wieczór: o 18, przez 5 minut; dzwon 2 (h1)

Sobota i niedziela:

 • Wieczór: o 18, przez 10 minut; dzwony 1, 2, 3 (fis1; h1; cis2)

Pozostałe:

 • Na narodziny dziecka: o 12, dzwony 2, 3 i 4 (h1; cis2; fis2)
 • Śmierć mieszkańca: o 9, trzy razy po 15 minut (w odstępach co 7 minut); dzwony 1 i 2 (fis1; h1)

Zamek w Jühnde | edytuj kod

Nad Jühnde góruje zamek wzniesiony w X wieku. Pierwszy raz był on przebudowany w 1290 roku. Został on opuszczony w 1463 r. i popadł w ruinę. Jedynym obecnie istniejącym fragmentem dawnej budowli jest jej wieża. W 1664 roku został przejęty przez baronów von Grote. Został całkowicie odbudowany przez Ottona Freiherra von Grote. Jego potomek, Otto Ulrich Freiherr von Grote, stworzył w 1805 roku dookoła zamku park. Od tego czasu architektura budowli nie uległa zmianie.

Obecnie zamek jest własnością prywatną[18]. Wieża zamku jest siedzibą archiwum Heinrich Sonhrey Society[20].

Gaj pamięci | edytuj kod

Gaj pamięci

Na północ od wsi, przy drodze L559 znajduje się gaj pamięci (niem. Ehrenhain) utworzony w 1920 roku, jako miejsce pamięci poległych żołnierzy z I wojny światowej. W gaju rosną dęby. Jest on otoczony żywopłotem. Później do gaju dodano dwa pomniki upamiętniające poległych żołnierzy z II wojny światowej[21].

Ścieżka turystyczna | edytuj kod

Drogowskaz dla turystów w Jühnde

Przez Jühnde biegnie 13 kilometrowa ścieżka turystyczna, prowadząca przez okoliczne pola i lasy. Swą niemieckią nazwę − Quellenpfad − zawdzięcza okolicznym źródłom, przy których przebiega. Przy każdym ze źródeł znajduje się tablica zawierająca szczegółowe informacje. Ścieżka zaczyna się nieopodal, w miejscowości Scheden na Jühnder Straße. Zaraz potem prowadzi przez dolinę Am hilligen Born. Po około 8 km wychodzi na tzw. Starą Drogę i dochodzi do Jühnde. Cała ścieżka jest bardzo dobrze oznakowana. Pokonanie całej ścieżki zajmuje około 3-4 godziny[22].

Wieża Gaussa | edytuj kod

 Osobny artykuł: Wieża Gaussa.

Na północny zachód od Jühnde znajduje się Wieża Gaussa. Jest to wieża widokowa o wysokości 51 metrów, usytuowana na szczycie góry Hoher Hagen. Budowla została nazwana na cześć niemieckiego matematyka, Carla Friedricha Gaussa. Do wieży można dojechać samochodem. Wewnątrz wieży znajduje się winda i restauracja z panoramicznym widokiem[23].

Transport | edytuj kod

Tablica przy stacji kolejowej

Transport drogowy | edytuj kod

Przez północno-wschodnią część Jühnde przebiega droga L559, a ok. 5 km na południowy wschód biegną autostrady A7 i A38. Przez miejscowość przebiegają linie autobusowe nr 120, 121 i 9120. W Jühnde znajdują się trzy przystanki autobusowe[24]. Jühnde jest połączone drogą Barlissen Straße z sąsiednią wioską Barlissen.

Transport kolejowy | edytuj kod

Na południowy wschód od miejscowości przebiega linia kolei dużych prędkości Hanower – Würzburg, a na południe znajduje się Mackenrodttunnel i rozjazd kolejowy Jühnde. Natomiast stacja kolejowa Überholbahnhof Jühnde znajduje się na południowy wschód od zabudowań Jühnde, przy drodze K209[25].

Organizacje społeczne | edytuj kod

Jühnde

W Jühnde działa między innymi[26]:

Jühnde w kulturze | edytuj kod

W roku 2007 w Jühnde została nakręcona telenowela dokumentalna Männer allein daheim dla stacji Kabel eins[27]. Ponadto, w miejscowości powstał 30 minutowy film dokumentalny przedstawiający sposób działania lokalnej biogazowni pt.: Wenn Mist zu Strom wird; Ein Dorf heizt ein[28].

Osoby urodzone w Jühnde | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Gemeinde Jühnde: Dietmar Bode Bürgermeister (niem.). [dostęp 2011-09-16].
 2. a b firmendb.de: Firmen in Jühnde, Landkreis Göttingen, Niedersachsen (niem.). [dostęp 2015-04-04].
 3. postleitzahl.org: Jühnde (niem.). [dostęp 2011-09-09].
 4. deutsche-autokennzeichen.de: Deutschland von A-ZZ (niem.). [dostęp 2012-11-17].
 5. Gemeinde Jühnde: Kontakt Verwaltung (niem.). [dostęp 2011-09-18].
 6. Lokilech: Niederschlagsmittelwerte von Niedersachsen im Zeitraum von 1961 - 1990 (niem.). [dostęp 2012-09-15].
 7. Gemeinde Jühnde: Die Geschichte von Barlissen (niem.). [dostęp 2011-09-19].
 8. ReiseWeltAtlas.de: Geschichte Jühnde (niem.). [dostęp 2011-09-20].
 9. Enslin: Wappen von Jühnde (niem.). [dostęp 2012-09-15].
 10. http://wahlen.kds.de/2011kw/Daten/152401_000026/index.html Ergebnis zur Gemeindewahl Jühnde 2011 am 11.09.2011 Gemeinde Jühnde] (niem.). [dostęp 2011-11-31].
 11. Herzlich willkommen in der „Bioenergiedorfgemeinde“ Jühnde! (niem.). [dostęp 2011-11-31].
 12. a b Wiki-Göttingen: Jühnde (niem.). [dostęp 2011-11-31].
 13. Ergebnis zur Gemeindewahl Jühnde 2011 am 11.09.2011 (niem.). [dostęp 2011-11-31].
 14. updatinggermany: 031 Jühnde Bioenergy Village (ang.). [dostęp 2011-09-18].
 15. LeMonde.fr: Jühnde, le village de la bioénergie (fr.). [dostęp 2012-12-12].
 16. futureblog: Bioenergetyczna wioska Jühnde (pol.). [dostęp 2011-09-17].
 17. GEOlino.de: Jühnde: Ein Dorf steigt um auf Öko-Strom (niem.). [dostęp 2011-09-18].
 18. a b Gemeinde Jühnde: Sehenswürdigkeiten (niem.). [dostęp 2011-09-18].
 19. YouTube - MrNango2405: Glocken läuten Jühnde (niem.). [dostęp 2011-09-25].
 20. www.heinrich-sohnrey.de: Das Heinrich Sohnrey Archiv (niem.). [dostęp 2011-09-18].
 21. Panoramio: Landkreis Göttingen − Samtgemeinde Dransfeld − Jühnde (Ehrenhain) (pol.). [dostęp 2011-09-17].
 22. Gemeinde Jühnde: Quellenpfad (pol.). [dostęp 2011-09-18].
 23. Gaussturmcafe.de: Der Gaußturm (niem.). [dostęp 2011-04-21].
 24. Gemeinde Jühnde: Busverbindungen (niem.). [dostęp 2011-09-18].
 25. DB Projektgruppe Hannover-Würzburg (Nord) (Hrsg.): Neubaustrecke Hannover–Würzburg:Jühnde. 1984.Sprawdź autora:1.
 26. Gemeinde Jühnde: Vereine (niem.). [dostęp 2011-09-25].
 27. SPIEGEL ONLINE: TV-Experiment "Männer allein daheim" (niem.). [dostęp 2011-09-17].
 28. doku.me: Wenn Mist zu Strom wird – Ein Dorf heizt ein (niem.). [dostęp 2012-09-3].
 29. Queensland Family Trees: Katharina Weitemeyer (ang.). [dostęp 2011-09-17].
 30. www.heinrich-sohnrey.de: Heinrich Sohnrey Archiv und Gedächtnisstätte Jühnde (niem.). [dostęp 2011-09-17].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina w Niemczech):
Na podstawie artykułu: "Jühnde" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy