Język grecki archaiczny


Język grecki archaiczny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Język grecki archaiczny albo greka archaiczna – wczesne stadium rozwoju języka greckiego, poprzedzające grekę klasyczną, jednak późniejsze od greki mykeńskiej. Język grecki archaiczny był w użyciu w Helladzie w okresie ciemnym (po upadku cywilizacji mykeńskiej) i w okresie archaicznym. Zaświadczony jest w swoim późnym stadium przede wszystkim w dziełach Homera, z okresu ciemnego nie zachowały się bowiem zabytki piśmiennictwa. Język grecki był w czasach Homera już najprawdopodobniej silnie zróżnicowany dialektalnie. Uważa się, że Iliada i Odyseja pisane są językiem będącym zlepkiem różnych dialektów epoki, które w kolejnych wiekach dały początek poszczególnym zaświadczonym w piśmiennictwie dialektom greki klasycznej.

Spis treści

Fonetyka | edytuj kod

W zakresie fonetyki greka epoki archaicznej różniła się od greki klasycznej m.in. wymową dyftongów a:ɪ (zapisywane ᾱι, ᾳ), ɛ:ɪ (ηι, ῃ), ɔːɪ (ωι, ῳ), oʊ (ου), wymawianych w grece klasycznej odpowiednio jako aː, ɛː, ɔː, uː oraz istnieniem kilku innych głosek, zapisywanych archaicznymi znakami alfabetu greckiego, m.in. zapisywanej digammą (Ϝ) głoski w i zapisywanej koppą (Ϟ) głoski q (spółgłoska zwartowybuchowa języczkowa bezdźwięczna)[potrzebny przypis]. W grece klasycznej głoski te zachowały się tylko w niektórych dialektach.

Gramatyka | edytuj kod

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Rekonstrukcja | edytuj kod

Eduard Schwyzer dokonał w 1939 roku próby rekonstrukcji języka protogreckiego, poprzedzającego historycznie zaświadczone stadia rozwojowe greki. Ponieważ jednak nieznany był wówczas język mykeński, odczytany później z tabliczek pokrytych pismem linearnym B i rekonstrukcja Schwyzera nie uwzględnia systemu fonologicznego tegoż języka, uważa się, że jego rekonstrukcja odpowiada wczesnym stadiom rozwoju greki archaicznej (już z okresu pomykeńskiego).

Oto przykładowy tekst – fragment Modlitwy Pańskiej – przetłumaczony na zrekonstruowany przez Schwyzera język grecki archaiczny:


Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Język grecki archaiczny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy