Język gudźarati


Język gudźarati w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania napis "gudźarati" w piśmie gudźarati strona z podręcznika do nauki języka gudźarati

Język gudźarati, gudżarati, gudżaracki (ang. Gujarati) – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 46 mln mówiących – głównie mieszkańców Indii, gdzie w stanie Gudźarat oraz sąsiednich terytoriach Daman i Diu oraz Dadra i Nagar Haweli jest językiem urzędowym – jednym z 23 języków konstytucyjnych Indii. Najbliżej spokrewnione z nim języki to pendźabi i bradź bhasza. Posiada odrębny system pisma, tzw. alfabet sylabiczny gudżarati, wywodzący się ze starożytnego pisma brahmi.

Poza Indiami, użytkownicy tego języka mieszkają w Tanzanii (ok. 250 tys.), Ugandzie (ok. 150 tys.), Pakistanie (ok. 100 tys.), w Kenii (ok. 50 tys.) oraz w mniejszych społecznościach w Wielkiej Brytanii (głównie Leicester i Wembley) i Stanach Zjednoczonych (szczególnie w stanach New Jersey, Nowy Jork, Kalifornia i Teksas). Gudźarati był ojczystym językiem: Freddiego Mercurego, wokalisty grupy Queen, Mahatmy Gandhiego, "ojca Indii" oraz Quaid-e Azama Muhammada Alego Jinnaha, "ojca Pakistanu".

Spis treści

Historia | edytuj kod

Historia języka sięga do XII w. p.n.e.[potrzebny przypis]Gramatyka formalna poprzednika tego języka została spisana przez mnicha dźinijskiego i uczonego o imieniu Hemachandra-acharya. Najstarsze utwory literackie pochodzą zaś z XVII w.

Odmiany języka gudżarati | edytuj kod

Można wyróżnić trzy główne warianty języka gudźarati, różniące się głównie słownictwem:

  • hindi-gudżarati, pełniący rolę języka urzędowego i nauczany w szkołach;
  • parsi-gudżarati, używany przez indyjską społeczność Parsów. Odmiana ta charakteryzuje się znaczną liczbą słów pochodzenia czysto perskiego;
  • muzułmańska odmiana gudżarati, wykazująca silne wpływy leksykalne perskiego i arabskiego.

Różnice gramatyczne między tymi odmianami są znikome.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Bidhu Bhusan Das Gupta: Gujarati Self Taught, Das Gupta Prakashan, Kalkuta 1980

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (język):
Na podstawie artykułu: "Język gudźarati" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy