Język inari


Język inari w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Język inari (inari: anarâškielâ) – język saamski, którym posługuje się około 300 mieszkańców gminy Inari w północnej Finlandii. Według Sámediggi (Parlamentu Saami w Finlandii) 269 osób używa inari jako pierwszego języka[1]. Jest on uznawany za poważnie zagrożony wyginięciem, ponieważ większość posługujących się nim to osoby w wieku średnim i starsze, jedynie kilkoro dzieci uczy się obecnie inari.

Pierwszą książką w języku inari była Anar sämi kiela aapis kirje ja doctor Martti Lutherus Ucca katkismus napisana przez Edvarda Wilhelma Borga w 1859. W 1906 r. na inari została przetłumaczona Biblia (dokonał tego Lauri Arvid Itkonen). Od 1992 Inari mają prawo do używania swojego języka w urzędach w Enontekiö, Utsjoki, Inari i w północnej części Sodankyli.

Inari jest jednym z czterech oficjalnych języków w gminie Inari. Wszystkie publiczne ogłoszenia muszą się tam ukazywać w języku fińskim, północnosaamskim, inari i skolt.

Fiński raper Amoc (Mikkâl Antti Morottaja) swoje piosenki tworzy w języku inari. 7 lutego 2007 (w święto narodowe Saami) wydał pierwszą płytę Amok-kaččâm[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. The Inari Sámis (fiń.). [dostęp 14 sierpnia 2010].
  2. Amoc – Amok-kaččâm na Discogs

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Język inari" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy