Język kreolski seszelski


Język kreolski seszelski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Język kreolski seszelskijęzyk kreolski na bazie języka francuskiego, od 1977 roku urzędowy język Seszeli. Alternatywne nazwy: seselwa, kreol, seychellois créole, ilois (dosłownie: „wyspiarski”). Jest używany w szkolnictwie, w mediach, administracji, służbie zdrowia i działalności politycznej, również w nauce i literaturze. Praktycznie identyczny dialekt istnieje także na wyspach Czagos. Pod względem struktury gramatycznej bliski językowi kreolskiemu używanemu na Mauritiusie, natomiast jest niezbyt wzajemnie zrozumiały z odmianą kreolskiego z wyspy Reunion[1].

Spis treści

Fonetyka i ortografia | edytuj kod

Liczba samogłosek w porównaniu z językiem francuskim jest znacznie ograniczona. Zapis jest fonetyczny, z zachowaniem pewnych konwencji języka francuskiego, np. aujourd’hui > ozordi, le lit > lili (łóżko).

System gramatyczny | edytuj kod

System czasów francuskich jest wybitnie zredukowany.

Słownictwo | edytuj kod

Większość zasobu leksykalnego wywodzi się z języka francuskiego, istnieje pewien procent wyrazów pochodzących z języków różnych grup etnicznych. Przykłady: frangourin (sok z trzciny cukrowej) z malgaskiego fangorinana, karipile (liść curry) z tamilskiego kariveppillai.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Ethnologue report for language code: crs.
  2. Seychelles Creole language, alphabet and pronunciation, www.omniglot.com [dostęp 2017-11-24] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Język kreolski seszelski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy