Języki indoirańskie


Języki indoirańskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

     Współczesny zasięg języków indoirańskich

Języki indoirańskie – największa grupa języków indoeuropejskich, w skład której wchodzą języki indyjskie, irańskie i dwa języki niesklasyfikowane. Grupa ta w sumie obejmuje 296 języków. Posługują się nimi ludzie na terytorium rozciągającym się od wschodniej Turcji po Bangladesz.

Fazy rozwojowe | edytuj kod

W skład gałęzi indyjskiej (zwanej też indoaryjską) wchodzi 210 języków, którymi posługuje się około 1 miliard ludzi zamieszkujących północne i centralne obszary Półwyspu Indyjskiego. Wyróżnia się 3 fazy rozwojowe tych języków:

Języki dardyjskie (języki kafirskie) zajmują pozycję przejściową między językami indyjskimi a irańskimi. Używane przez niewielkie grupy etniczne w górzystych rejonach nie wykształciły kultury pisanej z wyjątkiem kaszmirskiego.

Gałąź języków irańskich występuje w południowo-zachodniej Azji, głównie w Iranie. W jej rozwoju wyróżnia się także 3 fazy:

Porównanie z językiem praindoeuropejskim | edytuj kod

W porównaniu z bezpośrednim przodkiem – językiem praindoeuropejskim – współczesne języki indoirańskie wykazują tendencję do upraszczania systemu samogłoskowego oraz fleksji. Nowożytne języki indyjskie zapożyczyły słownictwo oraz struktury gramatyczne od nieindoeuropejskich języków drawidyjskich. Z kolei języki irańskie – ze względu na islam – uległy silnemu wpływowi języka arabskiego, przejmując m.in. alfabet arabski, poszerzony o znaki reprezentujące głoski charakterystyczne dla tych języków, zwany w zmodyfikowanej wersji „persoarabskim”.

Kontrola autorytatywna (rodzina językowa):
Na podstawie artykułu: "Języki indoirańskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy