Języki nostratyczne


Języki nostratyczne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Języki nostratyczne są zaznaczone na zielono

Języki nostratyczne – hipotetyczna makrorodzina językowa zaproponowana przez duńskiego językoznawcę Holgera Pedersena w 1903 roku. W jej skład wchodzi wiele rodzin językowych z Europy, Azji i północnej Afryki, pozostawiając możliwość włączenia potencjalnie wielu pozostałych języków i grup językowych, m.in.: Wschodniej Afryki, Dalekiego Wschodu, Oceanu Spokojnego, Australii i obu Ameryk.

Według różnych językoznawców, w skład makrorodziny nostratycznej mają wchodzić następujące rodziny językowe:

Niektórzy zaś dodają następujące języki i grupy językowe:

Zwolennicy teorii nostratycznej umieszczają w tej grupie przynajmniej rodziny: ałtajską, indoeuropejską i uralską.

Wedle badań Władisława Illicza-Switycza (1934–1966) i Aharona Dołgopolskiego z 1989 roku język praindoeuropejski tworzył rodzinę z jeszcze sześcioma innymi językami wywodzącymi się z domniemanego języka nostratycznego, istniejącego 15–20 tys. lat temu prawdopodobnie na Bliskim Wschodzie lub w północno-wschodniej Afryce.

Rekonstrukcja prajęzyka nostratycznego | edytuj kod

Pierwsze teksty nostratyczne tworzył Władisław Illicz-Switycz, przedwcześnie zmarły lingwista rosyjski, jeden z głównych twórców językoznawstwa nostratycznego. W pierwszym tomie słownika nostratycznego (1971), wydawanego pośmiertnie, odnajdujemy taki oto wiersz, który jest zarazem mottem tegoż słownika:

ĶelHä weṭei ʕaĶun kähla, ķaλai palhə-ķə na wetä, śa da ʔa-ķə ʔeja ʔälä, ja-ķo pele ṭuba wete.

Tłumaczenie polskie | edytuj kod

Język – to bród przez rzekę czasu, on prowadzi nas do domu przodków, ale tam nie może dojść ten, który się boi głębokiej wody.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Języki nostratyczne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy