Jaś Fasola


Jaś Fasola w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jaś Fasola (ang. Mr. Bean) – brytyjski serial komediowy emitowany w latach 1990–1995 w stacji BBC.

Spis treści

Kojarzenie protagonisty | edytuj kod

Widzowie najbardziej kojarzą go z grającym tytułową rolę Rowanem Atkinsonem. Powstało wiele części filmów i seriali opisujących jego przygody. Jeden z najbardziej znanych filmów o Jasiu Fasoli nosi tytuł Jaś Fasola: Nadciąga totalny kataklizm (1997). W 2002 roku powstał film animowany, w którym głosu Jasiowi Fasoli użyczył sam Rowan Atkinson.

Charakterystyczne postacie i rzeczy | edytuj kod

Serial cechuje się bardzo małą liczbą dialogów – główny bohater bardzo rzadko się odzywa. A nawet jeśli, są to pojedyncze słowa lub bardzo krótkie zdania. Ludzie wokół niego odzywają się jeszcze rzadziej. Jeśli do tego dochodzi, to zwykle komentują ekscentryczne zachowanie Jasia Fasoli z pewnej odległości. Wskazują na niego palcem, ale ich słów nie słychać. Znaczenie dialogów jest najczęściej znikome. Dlatego serial mogą oglądać osoby nieznające języka angielskiego lub języka, na który odcinki przetłumaczono.

Jaś Fasola | edytuj kod

Tytułowy bohater grany przez Rowana Atkinsona jest dziecinnym, oryginalnym i dającym się lubić błaznem, który często bierze udział w śmiesznych sytuacjach z powodu jego talentu do destrukcji i licznych wynalazków. Żyje sam w mieszkaniu w Highbury (Północny Londyn) i jest zawsze ubrany w brązowy garnitur i wąski, czerwony krawat. Pan Fasola nie należy do osób gadatliwych, w zasadzie prawie się nie odzywa.

We wszystkich odcinkach Jaś Fasola jest ubrany w brązowy garnitur, białą koszulę, czerwony krawat, czarne spodnie i czarne buty, poza odcinkiem „Powrót Jasia Fasoli”, gdzie w restauracji był on ubrany w czarny garnitur i „Przekleństwo Jasia Fasoli”, gdzie w kinie był ubrany w brązowy sweter.

Jego mieszkanie w kilku odcinkach wyglądało zupełnie inaczej.

Pluszowy miś Teddy | edytuj kod

Teddy to miś pluszowy Pana Fasoli, traktowany jak największy i najwierniejszy przyjaciel. Miś jest ciemnobrązowy, ma oczy z pinezek oraz ręce i nogi w kształcie kiełbasy. Jaś Fasola zachowuje się tak, jakby miś był żywy. Życie z Panem Fasolą nie jest łatwe, miś również zdążył się o tym przekonać – zostaje odcięta mu głowa, kurczy się w praniu itd.

Samochód Mini Jasia Fasoli

Samochód Mini | edytuj kod

Samochód Jasia Fasoli to Mini. Jest koloru zielono-czarnego. Charakterystyczną cechą tego pojazdu są drzwi kierowcy, zamykane na zasuwę. Pod koniec odcinka „Jaś Fasola znowu w szkole” jego samochód ulega zniszczeniu, ale w następnych odcinkach znowu się pojawia. W pierwszym odcinku jego samochód był koloru pomarańczowego, ma również inny numer rejestracyjny (pomarańczowe auto ma numer rejestracyjny RNT 996H, a zielone SLW 287R).

Niebieskie auto | edytuj kod

W wielu odcinkach pojawia się charakterystyczny, trójkołowy samochód Reliant Regal Supervan III. Jego kierowca jest w ciągłym konflikcie z Jasiem Fasolą, co skutkuje żartami w stosunku do auta i przeróżnymi wypadkami z nim związanymi.

Irma Gobb | edytuj kod

„Dziewczyna” Jasia Fasoli, która pojawia się w kilku odcinkach. Wciela się w nią Matilda Ziegler. Jaś Fasola traktuje Irmę dość niepoważnie i wydaje się myśleć o niej bardziej jak o przyjaciółce czy dobrym kumplu niż jako o obiekcie westchnień. A jednak staje się zazdrosny, kiedy Irma na dyskotece tańczy z innym mężczyzną w „Jaś Fasola jedzie do miasta”. W Boże Narodzenie dziewczyna spodziewa się oświadczyn ze strony Fasoli w odcinku „Wesołych Świąt, Panie Fasola”, co jednak nie następuje. W efekcie Irma Gobb na dobre zrywa znajomość z Jasiem Fasolą (nie widać już jej w kolejnych epizodach). Postać Irmy pojawia się później w serialu animowanym. Książka pt. „Pamiętnik Jasia Fasoli” (1993), która jest adaptacją serialu, wyjaśnia, że Jaś Fasola spotyka Irmę Gobb w bibliotece.

Pościel | edytuj kod

Zarówno w serialu, jak i w ekranizacji, Jaś Fasola śpi w charakterystycznej pościeli dla dzieci. Jest ona we wzorki przypominające kosmos.

Wersja Polska | edytuj kod

Wersja polska: dla TiM FILM Studio – DUBBFILM

Tekst: Barbara Włodarek

Czytał: Andrzej Leszczyński

Spis odcinków serialu | edytuj kod

Poniższa lista przedstawia wszystkie odcinki serialu oraz liczbę historii w jednym odcinku.

Jaś Fasola w filmach | edytuj kod

Poza serialami nakręcono dwa filmy, których bohaterem był Jaś Fasola:

W nawiasach data polskiej premiery

Jaś Fasola w książkach | edytuj kod

Serial animowany | edytuj kod

 Osobny artykuł: Jaś Fasola (serial animowany).

Na podstawie serialu powstała także kreskówka. W 2002 roku Jaś Fasola został wskrzeszony w kreskówce o tym samym tytule. Podobnie jak w oryginalnym serialu, nie uświadczymy tutaj wielu rozbudowanych dialogów. Dźwięk, to wielorakie odgłosy i melodie w tle oraz tradycyjne już mamrotanie, nucenie czy chrząknięcia Jasia Fasoli. Na serial składa się 26 odcinków (każdy z nich jest podzielony dodatkowo na dwie części). Wersję animowaną serialu wzbogacono o dwie postaci: Panią Wicket i jej diabolicznego jednookiego kota o imieniu Scrapper. Rowan Atkinson użyczył głosu Jasiowi Fasoli, poza tym aktor nagrywał sekwencję ruchów tej postaci do wszystkich odcinków, aby oddać charakter i aurę „Pana Fasoli” oraz ułatwić pracę grafikom i animatorom. Głosy pozostałych postaci podkładali: Jon Glover, Rupert Degas, Gary Martin oraz Lorelei King. W ostatnim odcinku na Ziemię „wpada” rasa osobników wyglądających identycznie jak Jaś Fasola, aby zabrać do domu ich zagubionego przyjaciela. Jednakże ten ostatni wybiera spokojny, bezstresowy żywot ze swoją „dziewczyną” na planecie Ziemia.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Timeline, www.mrbean.com [zarchiwizowane z adresu 2013-12-19] .
Na podstawie artykułu: "Jaś Fasola" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy