Jabłko królewskie


Jabłko królewskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Duńskie jabłko królewskie Insygnia grobowe Kazimierza III Wielkiego. Od góry: korona, jabłko, berło

Jabłko królewskie (łac. globus cruciger) – jeden z trzech symboli władzy monarszej, obok korony i berła.

W starożytnym Rzymie znajdował się na nim wizerunek bogini zwycięstwa Nike, później wyparty przez krzyż w czasach chrześcijańskich.

Pierwotnie prawo używania jabłka (globusa) przysługiwało wyłącznie cesarzom rzymskim, rzymsko-frankijskim i rzymsko-niemieckim. Było symbolem ich władzy nad całym zamieszkanym światem.

Poczynając od XI wieku, kiedy rozpoczął się upadek idei cesarskiego uniwersalizmu, jabłka zaczęli używać także europejscy królowie, aby zaznaczyć swoją niezależność od cesarza.

Trzymane w ręku króla bądź niekiedy anioła symbolizuje umiłowanie wiary chrześcijańskiej i zazwyczaj zrobione jest ze złota. Kulisty kształt dawał wyobrażenie całości. Trzymany w lewej ręce – po stronie serca. Krzyż przypominał, że monarcha rządził w imieniu Chrystusa.

Używane (trzymane przez króla lub cesarza) było podczas koronacji i najważniejszych uroczystości.

Wizerunek jabłka królewskiego umieszczany był na monetach, w ikonografii i regaliach królewskich. Jeden z symboli astronomicznych Ziemi.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jabłko królewskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy